AramaArama
Gıda Hattı

Tarım ve Orman Bakanlığı Fındık Çalıştayı yapacak

1 Mart 2019, 10:23
Paylaş
Tarım ve Orman Bakanlığı Fındık Çalıştayı yapacak

Türkiye'nin fındıkta yüzde 60-65 ile dünya üretiminin 3’te 2’sine sahip olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Çok güzel ama bu yapıyla bırakırsak yarınlarda Türkiye birinci ülke olmayacak. 10 Nisan’da Fındık Çalıştayı toplayacağız. 3 gün boyunca fındığı konuşacağız” dedi. Fındık destekleme ödemelerini öne çektiklerini de bildiren Pakdemirli, Mart ayı içerisinde 70 milyon liraya yakın fındıkta alan bazlı gelir desteği ödeneceği müjdesini verdi.

31 Mart yerel seçimleri için AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü’ye destek vermek için kente gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman köylüleri ve çiftçilerle bir araya geldi.

Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Pakdemirli, Karadeniz Bölgesi’nin önemli geçim kaynaklarının başında gelen fındık ile ilgili açıklamalar yaptı.

Fındıkta alan bazlı gelir desteği ödemesi öne çekildi

Fındık destekleme ödemelerini öne çektiklerini belirterek, “Mart ayının içerisinde yaklaşık 70 milyon liraya yakın fındıkta alan bazlı gelir desteği ödeyeceğiz” diyen Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Fındıkta verim ve kaliteden düşmüş bahçeleri yenileme çalışmalarını gündemimize aldık. Böylece fındık bahçelerinde inşallah dekara 200 kilogram ve üzerinde verim almayı hedefliyoruz. Zaten burası Karadeniz’in diğer bölgelerine göre verimde daha yüksek. Bunu daha da arttırmamız lazım.

Fındık Çalıştayı Nisan ayında Ordu'da yapılacak

10 Nisan gibi bir fındık çalıştayımız var. 3 gün boyunca fındığı konuşacağız. Fındığın dünü, bugünü yarınını bir arada konuşmamız lazım.

Ben şunu görüyorum. Fındığın sadece o sezon için fiyatını kurtarıyoruz, ondan sonraki sezonlarda yine yatıyoruz ve uyuyoruz. Bunu yapmamız lazım. Fındığı nasıl kullanacağız? Türkiye fındıkta yüzde 60-65 ile tüm dünya üretiminin 3’te 2’sine sahip. Çok güzel. Ama bugünkü işi bu yapıyla bırakırsak da yarınlarda Türkiye birinci ülke olmayacak. Yani hep 1 kilogram fındığı 20 liraya satmaya çalışıyoruz, ancak 2 kilogram fındığı 30 liraya nasıl satarız diye düşünmüyoruz. Oturup bunların hepsini bu fındık çalıştayında konuşacağız. 10-12 Nisan arası Ordu’da yapacağız. Bende çalıştayın son gününde orada olacağım.” diye konuştu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.