Gıda Hattı

Tarım ürünlerinde rekolte tahminleri nasıl yapılıyor?

16 Mayıs 2018, 09:13
Paylaş
Tarım ürünlerinde rekolte tahminleri nasıl yapılıyor?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni üretim dönemi öncesinde fındık ve üzümde rekolte tahmin eğitimlerini gerçekleştirdi.

Tarımda ihracata yönelik stratejik ürünlerde, rekolte tahminleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanıyor.

Bu kapsamda, Türkiye’nin dünya üretiminde söz sahibi olduğu fındıkta rekolte tahmin çalışmaları; Bakanlık İl Müdürlükleri koordinatörlüğünde, Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri, TMO, Fiskobirlik, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı, İhracatçı Birlikleri, Ulusal Fındık Konseyi ve Ziraat Odası temsilcilerinden oluşan Fındık Rekolte Tahmin Komisyonları tarafından çotanak sayımına göre yapılarak, Bakanlığa gönderiliyor.

Fındıkta rekolte tahmin eğitimi

Rekolte tahmin çalışmalarına katılacak personellerin eğitilmesi ve uygulamada birlikteliğin sağlanması amacıyla Fındık Rekolte Tahmin Komisyonunda görev alan Bakanlık il müdürlükleri ile diğer kurum temsilcilerine yönelik Fındıkta Rekolte Tahmin Eğitimi, 27-28 Nisan 2018 tarihlerinde Ordu’da, 3-4 Mayıs 2018 tarihlerinde Düzce’de yapıldı.

Ordu’da gerçekleştirilen eğitime Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat ve Trabzon illerinden fındık rekolte tahmin komisyonlarında görev alan toplam 140 kişi, Düzce ilinde gerçekleştirilen eğitime ise Bartın, Bolu, Düzce, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya ve Zonguldak illerinde fındık rekolte tahmin komisyonlarında görev alan toplam 87 kişi katılım sağladı.

İki gün süren eğitimin ilk gününde Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf Bilgen tarafından Fındığın Döllenme Biyolojisi ve Meyve Dökümleri, Ziraat Mühendisi Selda Kayalak Balık tarafından da Fındık Çeşit Özellikleri ile Fındıkta Rekolte Tahmini ve Hesaplama Yöntemi konularında bilgiler verildi.

Eğitimin 2. gününde örnek bir fındık bahçesinde uygulamalı olarak çotanak sayımı gerçekleştirilerek, elde edilen sonuçlarla rekolte hesaplaması yapıldı.

Üzümde Rekolte Tahmin Eğitimi

Üzümde rekolte tahmin çalışmaları da; Bakanlık İl Müdürlükleri koordinatörlüğünde, Üniversiteler, Araştırma Enstitüleri, TARİŞ, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı, İhracatçı Birlikleri temsilcilerinden oluşan Rekolte Tahmin Komisyonları tarafından yapılarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderiliyor.

Rekolte Tahmin Komisyonunda görev alan il müdürlükleri personeline yönelik olarak 7-8 Mayıs 2018 tarihlerinde Antalya’da iki gün süre ile Üzümde Rekolte Tahmin Eğitimi gerçekleştirildi. Eğitime, üzüm üretiminin yoğun olarak yapıldığı illerde rekolte tahmin çalışmalarında görev alan toplam 91 kişi katıldı.

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nden Ziraat Yüksek Mühendisi Turcan Teker’in Bağ Tesisi ve Üzümde Rekolte Tahmin Yöntemi, Ziraat Yüksek Mühendisi Esra Albaz’ın da Bağ Hastalık ve Zararlıları konularında bilgiler verdiği eğitim programında, 2017 yılı rekolte çalışmaları sırasında karşılaşılan sorunlar ve çözümüne yönelik değerlendirilmeler yapıldı.

Örnek bir bağda gerçekleştirilmesi planlanan uygulamalı rekolte eğitimi ise olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.