AramaArama
Gıda Hattı

Tarım sübvansiyonları, yoksul çiftçilere zarar veriyor

20 Ekim 2015, 18:12
Paylaş
Tarım sübvansiyonları, yoksul çiftçilere zarar veriyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, zengin ülkelerin tarım sektörlerine yönelik her yıl 250 milyar dolar civarındaki sübvansiyonları, yapay olarak fiyatların düşmesine ve yoksul ülkelerdeki yetiştiricilerin piyasa girişlerinde kısıtlamalara yol açarak, çiftçilere büyük zarar veriyor.

Brookings Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev yapan John McArthur, zengin ülkelerin yoksul çiftçilere yıllık gıda yardımı ve destek amaçlı sadece 12 milyar ayırdıklarının, ancak tarım sübvansiyonlarına bu değerin 20 katını harcadıklarının altını çizdi.

Araştırma sonuçlarına göre bu değerler Japonya’da 59 kat olurken, Avrupa’da 42, Amerika’da 16 kat olarak gerçekleşiyor. Ülkelerin kendi çiftçilerine yapay destek vermede birçok seçeneğe sahip olduklarını belirten McArthur, bu sayede aynı ürünü çok daha iyi bir değerde üretebilecek Asya ve Afrikalı çiftçilerin önünün kapatıldığını dile getirdi.

Örnek olarak, OECD üyesi 31 ülkenin; çiftçilere doğrudan ödemeler yapması, yoksul ülkelerden gelen gıdalara ticaret engelleri ve biyoyakıtlar için sıkı yönetmelikler uygulamaya koymasının bu olumsuz durumu yarattığı belirtilen çalışmada, bu yolla ülkelerin damping uygulamasının, yoksul çiftçileri kendi faaliyetlerine yatırım yapmaktan vazgeçirdiği kaydedildi.

Yoksul çiftçilere verilen zararın sadece bu durum ile sınırlı olmadığının altı çizilen çalışma, eğer gittikçe artan dünya nüfusu beslenecek ise Afrika ve Asya ülkelerinin de altyapı, gübre ve tarım sigortasına yatırım yapmaları gerektiğinin altı çizildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.