AramaArama
Gıda Hattı

Tarım Sigortaları, yangın hasarları dökümünü çıkartıyor

5 Ağustos 2021, 11:39
Paylaş
Tarım Sigortaları, yangın hasarları dökümünü çıkartıyor
TARSİM Genel Müdürü Serpil Günal, orman yangınlarının tarımsal üretimde yol açtığı hasarlara ilişkin çalışmaları anlattı.

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi (TARSİM) Genel Müdürü Serpil Günal, orman yangınlarının tarımsal üretimde yol açtığı hasarlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Serpil Günal, tarım sigortaları açısından yangın bölgelerine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Tarım sigortaları için planlamalar yapılıyor

Manavgat’ta çıkan yangının hemen ardından incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gittiklerini belirten Günal, şunları söyledi:

“Manavgat’ta çeşitli noktalarda meydana gelen yangınların bir kısmı başarıyla söndürülmüş olmakla birlikte bir kısmında halen devam ediyor. Yapılacak çalışmalara ilişkin tüm detaylar titizlikle planlanıyor. Ben ve ekibim, yaraların sarılmasına bir nebze de olsa destek vermekten ötürü onur ve mutluluk duyuyoruz.

Hasar ihbarları

Şu ana kadar Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin, Muğla, Balıkesir, İzmir ve Karaman’dan 210 adet hasar ihbarı almış bulunuyoruz. Bunların 183 adedini Antalya oluşturuyor. Sera Sigortası kapsamında ise 45 adet hasar ihbarı aldık. İhbarda bulunulan seraların sigorta bedelleri 70 milyon TL civarında.

Bölgede ağırlıklı olarak muz seraları bulunuyor. Açık alanda ise narenciye, portakal gibi ürünler yetiştiriliyor. Aynı zamanda büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yapıldığı, diğer bir deyişle tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştirildiği bir bölgemiz. Bu doğrultuda, tarım sigortasının da yüksek düzeyde olduğu bir bölge. Örneğin, sera sigortalarındaki sigortalılık oranı burada yüzde 88 dolayında. Ancak buna karşılık, Hayvan Hayat Sigortalarında yeterli düzeyde değil.

Bölgelere göre hasar ihbarları

Şu ana kadar Manavgat’tan 1 yetiştiricimize ait 14 adet kovan hasarı, 3 yetiştiricimize ait 67 adet küçükbaş hayvan hasarı, 3 yetiştiricimize ait 42 adet büyükbaş hayvan hasarı için ihbar aldık.

Marmaris’ten 3 yetiştiricimize ait toplam 360 adet kovan hasarı, Adana’nın Kozan ilçesinden ise 1 yetiştiricimizden 12 adet büyükbaş hayvan hasarı ihbarı aldık.

Hasar ihbarları gelmeye devam ettiğinden ötürü hasarın boyutu hakkında henüz bir şey söylemek son derece güç. Hasar tespitlerinin yapılması ve hemen sonrasında hasar dosyalarının tamamlanmasının ardından net bir tutar söylemek mümkün olabilecek.

“Tarımın devamlılığı için sigorta önemli”

Yaşanan hasarlarla ilgili olarak 29 eksperimiz sahada tespit çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor. Çalışmaları bir an önce sonuçlandırarak, üretici ve yetiştiricilerimize hasar ödemelerini gerçekleştirmek üzere ne gerekiyorsa yapacağız. Son yıllarda iklim değişikliğinin de etkisiyle bu gibi felaketlerle daha büyük boyutlarda ve sıklıkla karşılaşmaya başladık. Bu nedenle, tarımsal faaliyetlerin devamlılığını sağlamak için tarım sigortası çok çok önemli.

Primler, üretici ve yetiştiricilerimizin ödeyebileceği ve son derece makul düzeylerde. Devlet Destekli Tarım Sigortaları çerçevesinde, 7 farklı sigorta branşı ile çok geniş bir teminat kapsamında üretici ve yetiştiricilerimize ulaşıyoruz. Bitkisel ürünleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları, seraları, kümes hayvanlarını, kovanları, su ürünleri ile kafes ve ağları sigortalıyoruz. TARSİM olarak, başta Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve ilgili tüm taraflarımız ve paydaşlarımızla birlikte tarım sigortasının yaygınlaştırılması ve bu konudaki bilincin arttırılması amacıyla tanıtım ve eğitim faaliyetlerimize aralıksız bir şekilde devam ediyoruz.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.