AramaArama
Gıda Hattı

Tarım politikaları Afrikalı çiftçileri fakirliğe sürüklüyor

17 Şubat 2016, 11:00
Paylaş
Tarım politikaları Afrikalı çiftçileri fakirliğe sürüklüyor

İngiliz araştırmacıların gerçekleştirdiği yeni bir çalışmaya göre Afrika’da fakirlikle mücadele için hazırlanan tarımsal politikalar, faydadan çok zarara yol açıyor olabilir.

1960 ve 70’lerde Ruanda’da yeni tohumların kullanımını destekleyen “yeşil devrim” politikalarını ele alan çalışma, World Development dergisinin bu ayki sayısında yayınlanmıştır. Çalışmaya göre zorunlu modernizasyon standartlarına sadece çok küçük bir kesimin ayak uydurabildiğini belirterek, fakir çiftçilerin kredi çekerek yeni yem ve gübreleri satın alma riskine giremediklerini ifade ediyor.

tarim-gidahattiYeşil devrim politikaları ile ekilen tohumlardan elde edilen ürünler garantili fiyatlardan satılmış ve uluslararası firmalar ve Batılı bağışçılar tarafından desteklenmiştir. Bu politikalar ayrıca küçük çaplı çiftçilere yardımda bulunarak Asya ülkelerinde ekonomilerin gelişimini sağlamıştır.

Ancak çalışmaya göre yeni ekinlerden yeterli hasat alınamayacağı ve hükümetin topraklarına el koyacağı korkuları birçok çiftçinin tarlalarını satmalarına neden olmuştur. Hükümet, uluslararası bağışçılar ve IMF’ten gelen ve düzenlenen politikaların başarılı olduğu yönündeki açıklamalara karşın çalışma yazarı Dr. Neil Dawson durumun bu kadar basit olmadığını belirtiyor.

Her ne kadar tarımsal gelişmelerin Afrika çiftçilerine yardım edeceğine inansa da, Dawson’a göre bu politikalar daha fakir çiftçilerin topraksızlık ve eşitsizlik sorunlarını daha da kötü hale getirecek.

Uygulanan politikalarının etki analizlerinin oldukça zayıf olduğunu ve Afrika’nın 40 yıl öncesine nazaran çok daha farklı bir ülke haline geldiğini de ifade eden Dawson, bu politikalar sonucunda ihraç edilen ürün miktarı artmasına rağmen birçok küçük çiftçinin toprağını kaybetmesine neden oluyor.

Şirket etkileri

Elde edilen çalışma sonuçları nüfusu artmakta olan toplumların en iyi nasıl beslenebileceği ile Gates Vakfı gibi zengin donörlerin ve Monsanto gibi Afrika’da tarımsal modernizasyon öngören şirketlerin etkilerini ortaya koyuyor.

gates-vakfi-gidahattiBirçok ülkeden çevre kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu bir çevre hareketi olan Friends of the Earth International, Şubat 2015’te yayınladığı raporda Gates Vakfı ve Monsanto’yu GDO’lu tohum istemeyen Afrikalı çiftçileri bu ürünleri kullanmaya zorlamakla suçlamıştır.

monsanto-gidahattiBuna karşılık Avrupa’da bu tür hareketlerin önüne geçen birçok biyogüvenlik yasası bulunurken, birçok Afrika ülkesinde bu tür düzenlemeler henüz gerçekleştirilmemiştir. Geleneksel olarak çiftçiler yaklaşık 60 farklı ekin ekerlerken, modernizasyon ile çiftçiler tek bir çeşit ekin ekmeye ve kimyasal gübreler kullanmaya zorlanmışlardır.

Çalışmada yer alan araştırmacılar ise, yeşil devrim ve benzeri politikaların çok daha sıkı denetimlerden geçirilerek etki analizlerinin yapılması ve modernizasyonun aşamalı olarak gönüllülük çerçevesinde yerine getirilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.