Gıda Hattı

Tarım Kredi Genel Müdürü: “En ucuz biz vereceğiz’ algısı doğru değil”

25 Ekim 2021, 21:54
Paylaş
Tarım Kredi Genel Müdürü: “En ucuz biz vereceğiz’ algısı doğru değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın market alışverişi yaptıktan sonra fiyatlarını gayet uygun bulduğu Tarım Kredi Kooperatiflerinin Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, “Bizi şöyle yorumluyorlar; ‘en ucuz biz vereceğiz’, hayır, biz piyasada fiyat belirleyiciyiz” dedi. Poyraz, yıl sonuna kadar kendi ürettikleri büyükbaş hayvanların etini satmaya başlayacaklarını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'la birlikte alışveriş yaptığı Tarım Kredi Market'teki fiyatların vatandaşın kesesine uygun olduğunu söylemiş, 1000 market açılması talimatı verdiğini dile getirmişti.

Memleketi Bilecik'teki 3’üncü, Türkiye’deki 515'inci Tarım Kredi Kooperatifleri mağazasının açılışına katılan Genel Müdür Fahrettin Poyraz, yıl sonuna kadar kendi ürettikleri büyükbaş hayvanlarının etinin satışına başlayacaklarını açıkladı.

Kasım sonu itibariyle büyükbaş hayvan eti üretimine geçilecek

Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde hayvancılık şirketi altındaki şirketi yapılandırdıklarını, . daha önce faaliyet gösteren bir tesisi de satın aldıklarını belirten Poyraz, şunları kaydetti:

“Şu anda yenileme yatırımlarını 6 aya aşkın süredir başlattık, devam ettik ve inşallah hedefimiz de Kasım ayı itibariyle bu yatırımı tamamlamak ve ay sonu itibariyle de büyükbaş hayvan üretime geçmek. Burada sadece bir entegre tesisi olarak bakmıyoruz olaya. Çünkü bir tarafta yetiştiricilerimiz var. Biz bunlarla sözleşmeli yetiştiricilik yaparak bir taraftan kendi şirketimiz olan Tareks hayvancılık şirketiyle damızlık hayvanları yetiştiriciye alım garantili bir şekilde vereceğiz. Onlar hayvanları yetiştirdikten sonra da tekrar onlardan alıp kendi tesisimizde işleyeceğiz. Öncelik kendi mağazalarımız ama sadece burada değil. Tüm Türkiye’deki diğer perakende zincirinde de ürünlerimizi tüketiciyle buluşturacağız.”

“Öncelikle büyükbaştan başlayacağız”

Hayvancılık tesisinde öncelikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine başlayacaklarını anlatan Poyraz, "Ama sistem oturdukça küçükbaşa doğru yaygınlaştıracağız. Burada şunu yapmak istiyoruz. Et ürünleriyle ilgili olarak vatandaşımızın ciddi bir güven problemi var. Aldığı ürüne güvenmek istiyor. Biz özellikle büyük mağazalarımızdan başlamak üzere orada anlık görüntülerle, yani tesisle mağaza arasındaki farkı ortadan kaldıracağız. Görsel olarak kuracağımız sistemlerle tüketicimiz o ürünleri uzandığı an raftaki veya dolaptaki ürüne aslında o ürünün hangi ortamda üretildiğini inşallah orada görme imkanına sahip olacak" dedi.

“En ucuz biz vereceğiz’ algısı doğru değil, piyasada fiyat belirleyiciyiz”

Yıl sonuna kadar kendi yetiştirdikleri büyükbaş hayvanların etini satmayı amaçladıklarını vurgulayan Poyraz, şöyle devam etti:

“Bizim amacımız piyasa regülasyonu, yani burada biz maliyet hesabı yaptıktan sonra yüksek karlar koymuyoruz. Şirketin kendi içinde ticari faaliyetlerini devam ettirecek bir rakamla bu işi götürmeye çalışıyoruz. Bizim amacımız bir eşik değer oluşturmak. Piyasada eğer karla ilgili şişkinlik varsa onun alınması.

Bizi şöyle yorumluyorlar, ‘en ucuz biz vereceğiz’ hayır, biz piyasada fiyat belirleyiciyiz. Biz eşik değer oluşturacağız. Tüm dünyada kooperatiflerin fonksiyonu da budur. Yani siz bir ürünle ilgili fiyat belirlersiniz, o piyasadaki diğer aktörler de piyasadaki rekabet şartlarından bu fiyata yakın fiyatlarla mallarını satmaya çalışırlar. Yetiştiricilerle, onların kooperatif yapılanmalarıyla bu işbirliğimizi geliştireceğiz. Onlara da sözleşmeli üretim yaptırıp, onların da yetiştirdiği besi hayvanları alıp işleme ve pazara taşıma noktasında kanal oluşturacağız. Burada işlenmiş olarak bulunacak ama büyük mağazalarımızda kasap reyonlarımız olacak. Ama küçüklerde bunların her birisi birer maliyet olduğu için işlenmiş ve paketlenmiş ürünler halinde tüketicimize ulaştıracağız.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.