Gıda Hattı

Tarım Komisyonu Başkanı'ndan Bakan Eroğlu’na ‘gaza basın’ ricası!

16 Haziran 2016, 17:09
Paylaş
Tarım Komisyonu Başkanı'ndan Bakan Eroğlu’na ‘gaza basın’ ricası!

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, Sulama Yatırımları konusunda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile istişare toplantısı yaptı. Toplantıda Bakan Eroğlu, KOP Projesi dışında Konya Ovasını besleyecek bir büyük projenin daha çalışmalarını yürüttüklerini ve projeyi Başbakan’ın açıklayacağını söyledi.

Recep Konuk Başkanlığında gerçekleştirilen Komisyon toplantısına, Bakan Veysel Eroğlu da katıldı.

tarim-komisyonu-veysel-eroglu-gidahatti

“Tarım sektörünün önündeki altyapı eksikliklerini gidermeliyiz”

Sulama yatırımlarının ele alındığı toplantıda konuşan Recep Konuk, “Komisyon olarak bizim görev alanlarımızdan biri tarım. Tarımsal üretimin de üç tane olmazsa olmazı var; toprak, güneş ve su. Toprak ve güneşte dünyanın pek çok ülkesine göre zengin bir ülkeyiz. Su varlığı bakımındansa maalesef zengin bir ülke değiliz. O nedenle elimizdeki suyu olabildiğince verimli kullanmamız gerekiyor.

tarimsal-sulama-gidahatti

Sulama yatırımlarında, tarla ile suyu buluşturacak altyapı çalışmalarında biraz daha gaza basılmasını  rica ediyoruz. Çünkü sulayabileceğimiz her karış araziye altyapıyı tamamlayamadığımız için veremediğimiz su nedeniyle hem üretici hem de ülkemiz her yıl ama az ama çok bir kayıp yaşıyor. Biz bu çağda ülkemiz tarım sektörünün önündeki altyapı eksikliklerini bir sorun olmaktan çıkarmalıyız” dedi.

Kişi başı yıllık su miktarı bin 454 metreküp

Komisyonda sulama yatırımlarıyla ilgili bir sunum yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, iklim değişikliğinin etkisiyle hava sıcaklıklarında artış gözlendiğini ve yağış düzeninin bozulduğunu belirtti.

Türkiye'nin yarı kurak iklim bölgesinde olduğunu, yağışların bölgelere ve mevsimlere göre farklılık gösterdiğini dile getiren Eroğlu, yıllık yağış miktarının 450 milyar metreküp, yıllık toplam kullanılabilir su miktarının 112 milyar metreküp, kişi başına düşen yıllık su miktarının bin 454 metreküp olduğunu kaydetti.

tarim-sulama-gidahatti

Bu suyun yüzde 74’ünün sulamada, yüzde 13'ünün içme-kullanmada, yüzde 13'ünün de sanayi suyu ihtiyacını karşılamada kullanıldığını aktaran Eroğlu, 13 yılda 320 baraj, 309 gölet, 384 sulama tesisi, 98 içme suyu temini tesisi, 10 atıksu arıtma tesisi, bin 930 taşkın koruma tesisi yapıldığına dikkat çekti.

10 milyon dekar arazi sulamaya açılacak

2019'a kadar yaklaşık 10 milyon dekar arazinin daha sulamaya açılacağının altını çizen Bakan Eroğlu, "Böylece yıllık ilave 10,9 milyar lira zirai gelir artışı sağlanacak. 1000 günde 1001 gölet ve bend tesisi inşa edilerek 611 milyon metreküp depolama, 1,7 milyon dekar arazide sulama ve taşkın koruma sağlandı. 2019'a kadar bin 71 gölet inşa edilecek” ifadelerini kullandı.

Eroğlu, söz konusu projelerin tamamlanmasıyla 300 bin kişinin iş imkânına kavuşacağını, 3 milyar lira ilave yıllık gelir artışı sağlanacağını, kırsaldaki göçün önlenerek vatandaşın yerinde istihdam edileceğini belirterek, taşkın zararları ve toprak erozyonunun önleneceğine, yeraltı suyu potansiyelinin emniyetli rezervde tutulabileceğine işaret etti.

tarla-sulama-gidahatti

Konya ovasına yeni proje

Veysel Eroğlu, GAP'a 20 milyar lira yatırım yapıldığını ve projeyi 2019 yılı itibarıyla tamamen bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

KOP'tan sonra bölgeye yönelik ikinci bir dev projenin hazırlandığını bildiren Bakan Eroğlu, projenin Başbakan tarafından açıklanacağını belirtti.

Bakan Veysel Eroğlu, yeni proje ile KOP bölgesinin su ihtiyacını önemli ölçüde karşılanacağının ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlanacağının altını çizdi.

konya-ovasi-projesi-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.