AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Tarım için önemli gösterge! 2018’de traktör satışları ne oldu?

Tarım için önemli gösterge! 2018’de traktör satışları ne oldu?
12 Şubat 2019, 17:21

Türkiye tarımındaki gelişmeler için önemli bir gösterge niteliği taşıyan traktör satışlarında, 2018 yılında büyük düşüş yaşandı. Geçen yılın 11 aylık döneminde dünyada traktör satışları yüzde 4 artarken, Türkiye traktör pazarı yüzde 33 daraldı ve satılan traktör adedi 66 binden 44 bine düştü. Zorlu koşullara rağmen geçen yıl toplam ihracatın yüzde 91’ini gerçekleştiren TürkTraktör, ihracatını yüzde 21 arttırarak yurt dışı ciro rekoru kırdı.

Bu yıl kuruluşunun 65. yılını kutlayan TürkTraktör’ün 2018 yılına ait finansal sonuçları, TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner ile Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli tarafından düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Türkiye traktör pazarı %33 daraldı

Şirketin hazırladığı sunuma göre, dünyada 2018 yılının 11 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 artışla 1 milyon 454 bin adet traktör satıldı. Kuzey Amerika’da traktör satışları %6 artarken, Avrupa’da %4 azaldı.

Traktör satışlarında Hindistan %19 artışla başı çekerken, Çin’de %26’lık düşüş gerçekleşti.

Ancak en büyük düşüş Türkiye pazarında yaşandı. Türkiye traktör pazarı geçen yılın 11 ayında yüzde 33 daraldı ve satılan traktör adedi 66 binden 44 bine düştü.

TürkTraktör, toplam traktör üretiminin %72’sini gerçekleştirdi

Zorlu pazar koşullarına rağmen 2018 yılında toplam 34 bin 114 adet traktör ve 30 bin 914 adet motor üreten TürkTraktör, böylece Türkiye’nin toplam traktör üretiminin %72’sini tek başına gerçekleştirmiş oldu.  Şirket, yıl boyunca yurt içinde toplam 17 bin 655 adet traktör satışı yaparak, pazardaki kesintisiz liderliğini 12. yılına taşımayı başardı.

TürkTraktör’ün yurt dışı satışları ise 2018 yılında %21 oranında artarak 14 bin 502 adede yükseldi. Buna göre şirket, hem son yılların en yüksek ihracat rakamına ulaştı hem de Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %91’ini tek başına gerçekleştirdi.

2018 senesini 3 milyar 909 milyon TL toplam ciro ile kapatan şirketin yurt dışı cirosu ise %68 artarak 1 milyar 893 milyon oldu.  Şirket yurt dışı cirosunda elde ettiği bu sonuçla yeni bir rekora imzasını attı.

2018’deki brüt kârı 717 milyon TL, brüt kâr marjı %18,3 olarak gerçekleşen, faaliyet kârı 411 milyon TL ve FAVÖK tutarı 498 milyon TL olan şirketin faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırası ile %10,5 ve %12,7 olarak gerçekleşti. TürkTraktör’ün net kârı ise 240 milyon TL olarak kaydedildi.

“Türkiye’nin yurt dışı pazarlardaki gururu”

Şirketin 2019 yılında kuruluşunun 65. yılını kutladığını belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, şu değerlendirmeleri yaptı:

“TürkTraktör, 65 yıldır gerçekleştirdikleriyle modern tarıma yön veren öncü bir şirket olmuş ve her sene başarılarına yenilerini eklemiştir. Son 32 senede, pazarda 20 kez lider olmayı başaran şirketimiz, 2018 yılındaki çalışmalarıyla da Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğini 12. yılına taşıdı. Kuruluşumuzdan bu yana fabrikalarımızda üretilen ve çiftçilerimizle buluşturduğumuz traktörlerimizin sayısı 900 bin adedi geçti. Bu sene ekipman pazarına da güçlü bir giriş yaparak, TürkTraktör markalı 10’a yakın yeni zirai ekipmanla çiftçinin verimini artırmayı hedefledik.”

TürkTraktör’ün Türkiye’nin ilk traktör ihracatını gerçekleştiren şirketi olduğunu da hatırlatan Özüner, “Bugün 130’dan fazla ülkede ürünlerimiz kullanılıyor. Türkiye’nin markası olarak, yurt dışı pazarlarında gösterdiğimiz bu başarı ve ülke ekonomisine sağladığımız katkı, bizler için gerçekten de gurur vericidir” diye açıkladı.

İstanbul Ar-Ge İnovasyon ve Tasarım Merkezi de açıldı

TürkTraktör’ün bugüne kadar elde ettiği başarıların ardında müşterilerine ve Ar-Ge’ye verdikleri önemin olduğuna dikkat çeken Özüner, “TürkTraktör olarak, ülke tarımı ve çiftçimizi hep daha ileriye taşıyacak yatırım ile çalışmalara odaklanıyoruz. Bu çalışmaların temelinde ise Ar-Ge yatıyor. 2018 yılında bu alanda yeni bir yatırım daha yaparak; Ankara’daki Ar-Ge Merkezimize ek olarak İstanbul’da Ar-Ge İnovasyon ve Tasarım ofisimizi açtık. 2019 yılında, çiftçilerimizin ‘dijital tarım’a adaptasyonu için yaptığımız öncü çalışmalar, geliştirdiğimiz ürün, çözüm ve hizmetlerle yine adımızdan sıkça söz ettireceğiz. Yeni çözümlerimizi müşterilerimiz ile buluşturmak için heyecanlanıyoruz” diye konuştu.

Çiftçiye finansman, sigorta ve kasko kolaylığı

Finansmana erişimin çiftçiler için büyük önem taşıdığını vurgulayarak bu alanda oluşturdukları çözümlerle de sektörde öncü olmayı sürdürdüklerini ifade eden Özüner, “TürkTraktör Finans hizmetimiz ile bayilerimiz üzerinden çiftçilerimize finansmana erişim için alternatif bir kanal yaratmıştık. Bu sene ise bu kanala sigorta ve kasko hizmetlerini de ekledik. Traktörüm Güvende adını verdiğimiz platform ile yine çiftçilerimiz için çok kolay bir hizmet kurgusu oluşturduk. Bayilerimizden traktör alan çiftçilerimiz, kasko ve trafik sigortası ihtiyaçlarını bu özel platform üzerinden hızlı ve rahat bir şekilde karşılayabilecekler” bilgisini verdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.