AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Tarım Bakanlığından Verimli Su Kullanım Rehberi

Tarım Bakanlığından Verimli Su Kullanım Rehberi
1 Temmuz 2021, 12:13

Tarım ve Orman Bakanlığı, suyun verimli kullanımı için rehber hazırladı. İklim değişikliği ve sıcaklık artışına bağlı olarak meteorolojik kuraklık yaşandığını vurgulayan Bakan Bekir Pakdemirli, “Suyumuzu verimli kullanmalıyız. Bunun için hazırladığımız rehberi tüm vatandaşlarımızın dikkatine sunmak istiyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından suyun verimli kullanımı için hazırlanan Rehber ile yeni teknolojiler kullanılarak yaşam standardını, üretim kalitesini ve miktarını düşürmeden, daha az su kullanarak aynı miktardaki işin yapılması ve böylelikle enerji verimliliğinin sağlanması amaçlanıyor.

Pakdemirli: “Suyumuzu verimli kullanmalıyız”

Rehbere ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Su tüketimini azaltmak ve su kaynaklarımızı sürdürülebilir bir şekilde artırabilmek için rehber doküman hazırladık. Bununla birlikte canlı yaşamı için vazgeçilmez olan suyun kıymetini vatandaşa daha iyi bir şekilde anlatmayı hedefliyoruz. Suyumuzu verimli kullanmalıyız. Bunun için hazırladığımız rehberi tüm vatandaşlarımızın dikkatine sunmak istiyoruz” dedi.

Kaynakları daha verimli kullanmak için kişilerin günlük su tüketim miktarını azaltmayı hedeflediklerini belirten Pakdemirli, “TÜİK verilerine göre, 2018 yılında, belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı, 224 litre olarak hesaplandı. Bu oranı aşağı çektiğimiz takdirde, kaynak verimliliğini artırarak, gelecekte su stresini azaltabileceğiz.” diye konuştu.

“Su tasarrufuna mutfaktan başlayın”

Rehberde suyun verimli kullanımına yönelik öneri ve tavsiyelere de değinen Bakan Pakdemirli, evde harcanan suyun büyük bir kısmının mutfakta tüketildiğini ifade etti. Tasarruflu musluk başlıklarıyla suyu verimli kullanmanın mümkün olduğunu dile getiren Pakdemirli, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bulaşık makinesinin tam dolmadan çalıştırılmaması, bulaşıkların elde yıkanmaması, bize su tasarrufu konusunda önemli bir noktaya işaret ediyor. Sebze ve meyvelerin su dolu bir kap içinde yıkamaya özen gösterilmesi, musluğu açıp uzun süre boşa akıtmanın önüne geçilmesi de önem taşıyor. Yine banyoda tasarruflu muslukların kullanılması, dişlerinizi fırçalarken ya da ellerinizi yıkarken musluğun uzun süre açık bırakılmaması su tüketimini azaltan önlemlerin başında geliyor.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.