Gıda Hattı

Tarım Bakanlığı’ndan “Tarım Ürünleri İhracatı Tebliği” açıklaması!

27 Ocak 2022, 14:54
Paylaş
Tarım Bakanlığı’ndan “Tarım Ürünleri İhracatı Tebliği” açıklaması!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ’ hakkında açıklama yaptı, belirlenen ürünler için herhangi bir kısıtlama bulunmadığını duyurdu.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe ilişkin bir basın açıklaması yayımlayan Tarım ve Orman Bakanlığı bazı ürünlerin ihracatında dönemsel düzenlemeler yapılabileceğini belirtti.

Bakanlık tarafından yayımlanan, tebliğe ilişkin detaylara değinilen açıklama şu şekilde:


Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle Tarım ve Orman Bakanlığı, belirlenen ürünlerin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapmaya yetkili kılındı. Belirlenen ürünlerin ihracatında şu an için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

 “Tarım ve Orman Bakanlığı ülkemizde üretim ve ihracatta güçlü bir alt yapıya sahip bulunmaktadır. Yüksek rekoltelerin elde edildiği meyve ve sebze grubu içerisinde yer alan ürünlerde ihracatı daha da geliştirilmeye yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

Bununla birlikte, küresel boyutta hızla değişen koşullar dikkate alınarak, sektörel hedefler ve öncelikler doğrultusunda, dış ticaretinin dinamik bir şekilde yönetilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda, 27 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazetede Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ (İhracat: 2022/1)” ile belirlenen ürünlerin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapma hususunda Bakanlığımız yetkilendirilmiştir.

Tarım ve gıda ürünleri dış ticaretine mevcut uygulamalar çerçevesinde devam edilecek olup bahse konu Tebliğde yer alan ürünler için şu an her hangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Çiftçilerimizin alın teri ve emeği ile ürettiği ürünlerin, hak ettiği değerden yurt içi ve yurt dışında pazarlanmasını sağlayarak, tarım sektörünün kalkınmasına yönelik çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir.”

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.​

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.