Gıda Hattı

Tarım Bakanlığı, ‘yasa dışı etil alkol’ için düğmeye bastı! Kamuoyu bilgilendirilecek…

22 Ekim 2021, 18:18
Paylaş
Tarım Bakanlığı, ‘yasa dışı etil alkol’ için düğmeye bastı! Kamuoyu bilgilendirilecek…

Etil alkolün perakende satışının yasak olduğuna ilişkin bir video hazırlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, kamuoyunu bu önemli konuda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı, hazırladığı bir öncelikli yayın videosu ile tüketicileri ‘yasa dışı etil alkol’ konusunda bilinçlendirecek.

Etil alkolün perakende satışının yasak olduğunun anlatıldığı videoda, etil alkolün amacı dışında kullanımının sağlığa zarar ve cezai müeyyidesi olduğu bilgisi de veriliyor.

Tarım Bakanlığı 'yasa dışı etil alkol' sorunu için harekete geçti!

Sahte alkol ve sahte içki ülkemizde önemli bir sorun. Yasa dışı üretilen ve kaçak yollardan temin edilen bu ürünler nedeniyle, alkol zehirlenmeleri, hatta ölümler meydana geliyor. Devlet kurumları zaman zaman bu konuda bilgilendirme yapsa da, sorunun halen devam ettiği basına yansıyan haberlerden anlaşılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı da bu sorun nedeniyle harekete geçti ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla bu videoyu hazırladı.

RTÜK, ‘öncelikli yayın’ olarak değerlendirdiği bu videonun yayınlanmasını, 15.10.2021 tarihli ve 2021/40 sayılı Üst Kurul toplantısında kabul etti.

Konusu ‘Etil alkolün yasadışı olarak üretilmesi ve amacı dışında kullanılmasının önlenmesi konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi’ olarak ifade edilen video RTÜK internet sitesi ile Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı sitesinde yayınlandı.

Buraya tıklayarak Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı sitesine yüklenen videoyu izleyebilirsiniz.

Öncelikli yayın nedir?

RTÜK; hedef kitlede olumlu tutum ve davranış değişikliği meydana getirmek ve topluma yararlı konularda kamuoyu bilinci oluşturmak amacıyla medya hizmet sağlayıcı kuruluşların mevzuat gereği yayınlamak zorunda oldukları bilgilendirici ve eğitici yayınları ‘öncelikli yayın’ olarak nitelendiriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.