AramaArama
Gıda Hattı

Tarım Bakanlığı rehber hazırladı: Türkiye’de tescilli tek anason tohumu var!

2 Eylül 2021, 12:34
Paylaş
Tarım Bakanlığı rehber hazırladı: Türkiye’de tescilli tek anason tohumu var!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “İnsanlık tarihi için önemli bir yere sahip olan anason için fizibilite raporu ve yatırımcı rehberi hazırladık.” ifadeleriyle tanıttığı rehbere göre, ülkemizde tescilli tek anason tohumu üç çeşitle Mey Alkollü İçkiler’e ait…

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, anason için fizibilite raporu ve yatırımcı rehberi hazırladıklarını bildirdi.

Bakan Pakdemirli anason yatırımcı rehberini duyurdu

Sosyal medya hesabından “İnsanlık tarihi için önemli bir yere sahip olan anason için fizibilite raporu ve yatırımcı rehberi hazırladık. Tüm yatırımcılarımıza ve yetiştiricilerimize bereketli olmasını diliyorum” ifadeleriyle rehberi duyuran Pakdemirli, şunları kaydetti:

“İnsanlık tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan anason bitkisi, tarım, gıda ve sağlık sektörü açısından önem arz etmektedir. Tarımsal üretimimizin çeşitlendirilerek üreticilerimizin katma değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ile daha fazla gelir sağlamasını temin etmek ve artan iç talebin yurtiçi üretimle karşılanması için tekniğine uygun anason ekilişlerinin artırılması önem taşımaktadır.

Bu kapsamda anason yetiştirmek ve elde edilen ürünleri mamul ürünlere dönüştürmek isteyen yatırımcılara rehber olması amacıyla Bakanlığımız tarafından hazırlanan bu çalışmanın yol gösterici bir kaynak olmasını, yatırımlarınızın bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum.”

Ülkemizde tescilli tek anason tohumu Mey Alkollü İçkiler'in

Tarım ve Orman Bakanlığının hazırladığı rehberde, ülkemizde tescilli tek anason tohumunun, üç çeşitle Mey Alkollü İçkiler şirketine ait olduğunun da altı çizildi. Rehberin konuya ilişkin Üretim Tekniği başlıklı bölümündeki bilgiler şöyle:

“Anason tek yıllık bir bitki olup tohumla üretilmektedir. Bin dane ağırlığı küçük meyvelerde 1-1,5 gr, büyük meyvelerde 2,5-3 gr’dır. Çimlenme kabiliyetinin %70’den az olmaması gerekir. Çimlenme kabiliyeti kısa sürede azaldığından taze tohum kullanılması öngörülmektedir.

Tescilli Çeşitler; Ülkemizde Mey Alkollü İçkiler A.Ş. tarafından Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında geliştirilen 3 adet anason (Yeni 37, Ege 53 ve Altın 8) çeşidi tescil ettirilmiştir (Çizelge 1). Tescil ettirilen ve üretimi yapılmayan tıbbi ve aromatik bitkilerde tohumluk üretiminin yapılması, Ülkemizde tıbbi ve aromatik bitkiler üretimi için ihtiyaç duyulan tohumluk taleplerinin karşılanabilmesi için büyük avantaj sağlayacaktır.”

Tarım Bakanlığının yayınladığı Anason Fizibilite Raporu ve Yatırımcı Rehberi için tıklayınız.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.