Gıda Hattı

TARIM BAKANLIĞI'NIN KUŞ GRİBİ BÜTÇESİ 56 MİLYON DOLAR

26 Şubat 2007, 14:35
Paylaş

Tarım Bakanlığı, “Kuş Gribi” hastalığına karşı, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği’nin desteğiyle toplam 56 milyon dolarlık iki proje uyguluyor. Projeler kapsamında bu yıl için 23.5 bin YTL bütçe ayırabilen Bakanlık, hastalıktan zarar görenlere tazminat ödemek için Dünya Bankası’ndan 5 milyon dolarlık kredi kullanabilecek.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribi hastalığına ve salgınına karşı “Hayvan Hastalık ve Zararlılarıyla Mücadele” ve “Kuş Gribi ve İnsana Tesir Eden Salgına Karşı Hazırlık ve Mücadele” projeleri yürütüyor.

Tarım Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, tavukçuluk sektörünün 3 milyon dolarlık cirosuna karışın bakanlık “Hayvan Hastalıkları ve Zararları ile Mücadele Projesi” çerçevesinde bu yıl 23.5 bin YTL bütçe ayırabildi. Dünya Bankası ve AB kaynaklı düzenlenen projeler kapsamında bakanlık, hastalığın önlenmesi, kamuoyunun bilinçlendirilmesi, gerekli laboratuar araştırmalarının yapılmasına yönelik çalışmalar yürütecek. Proje çerçevesinde, köy tavukçuluğu ve diğer tavukçuluk metodları için biyo-güvenlik tedbirleri belirlenerek, köy tavukçuluğu yerine ikame hayvancılık modelleri devreye sokulacak. Ortaya koyulan ikame hayvancılık modelleriyle, yüzde 50 hibe ve yüzde 50 kredi desteklemesi yapılacak.

“2007’de 12 bin 450 hayvan itlaf edildi”

Bu yıl Batman ve Diyarbakır’da kuş gribi vakası tespit edildi. Hastalığın çıktığı illerden Batman’da 10 bin 304 ve Diyarbakır’da ise 2 bin 146 muhtelif kanatlı hayvan itlaf edildi. Batman ve Diyarbakır illerinde çıkan kuş gribi vakalarına karşı Bakanlık “Kuş Gribi Ulusal Acil Eylem Planı”nı devreye koydu. Acil Eylem Planı çerçevesinde Batman ve Diyarbakır’da Yerel Hastalıklar Kontrol Merkezleri oluşturuldu.

“Stratejik iletişim çalışma grubu”

Kuş gribi hastalığı konusunda bilgi kirliliğinin önlenmesi ve kamuoyuna yönelik doğru bilgilendirilmenin yapılması amacıyla, Dünya Sağlık Örgütü (WIIO), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO), UNICEF gibi uluslararası kuruluşların katılımıyla “Stratejik İletişim Çalışma Grubu” oluşturuldu. Bu çalışma grubunun hazırladığı eğitim materyalleri ve kamu yararı spotları revize edilerek, uygulamaya kondu. Tarım Bakanlığı’nın 3, UNICEF’in 5, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2 kamu yararı bildirimleri yenilendi

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.