Gıda Hattı

TARIM BAKANLIĞI, KURAKLIK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

12 Mart 2007, 13:18
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, şu ana kadar hububatta kuraklıktan dolayı oluşmuş bir zararın bulunmadığını, ancak ilkbahar yağışlarının yeterli olmaması halinde kuraklık tehlikesinin ortaya çıkacağını ve verimi büyük ölçüde etkileyeceğini bildirdi.

CHP’li Cevdet Selvi’nin yazılı soru önergesini yanıtlayan Bakan Eker, tarımsal kuraklıkla ilgili çalışmaların yürütülmesi amacıyla Tarımsal Kuraklık Yönetimi Koordinasyon Kurulu oluşturulmasına ilişkin çalışma başlatıldığını açıkladı. Kuraklık tehlikesine yönelik olarak, il müdürlüklerinden Hububat Gözlem Raporları istendiğini, gelen bilgiler arasında kuraklık zararının bulunmadığını kaydeden Eker, Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki yağışların belirleyici olacağını söyledi.

Kuraklığa karşı ulusal ve yerel düzeyde bir eylem planının oluşturulduğunu, ayrıca, tarımsal sulamada kullanılan suyun etkin kullanımına yönelik sistemlerin bakanlık tarafından desteklendiğini belirten Bakan Eker, bu kapsamda damla sulama, yağmurlama sulama gibi basınçlı sulama sistemlerinin desteklenerek, geleneksel sulama yöntemlerine göre sulama suyunda yüzde 50'ye varan oranda tasarruf sağlandığını bildirdi.

Eker'in verdiği bilgiye göre, bakanlığın oluşturduğu kısa vadeli eylem planı çerçevesinde, tarımsal sulamada kullanılacak suyun kontrollü kullanımı, bitkisel üretim deseninde daha az su tüketen türlerin ekiminin desteklenmesi yer alıyor. Ayrıca toprak işlemede su kaybını en aza indirecek yöntemlerin uygulanması için eğitim çalışmalarına başlanırken, çayır ve meralarda otlatma planına uyulması, anız yakmanın önlenmesi, yem bitkilerinin ekiminin desteklenmesi gibi önlemler bulunuyor.

Orta ve uzun vadede ise, basınçlı sulama sistemlerinin geliştirilmesi, su kullanma etkinliğinin artırılması için eğitim çalışmalarının yaygınlaştırılması, azaltılmış toprak işleme yöntemlerinin kullanılarak su ve enerjiden tasarruf yapılması planlanıyor. Kuraklıktan daha az etkilenen tür ve çeşitlerin geliştirilmesi, Havza bazında ürün deseni belirlenerek en uygun ürün deseninde üretim yapılması da orta ve uzun vadeli planlar arasında yer alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.