Gıda Hattı

Tarım Bakanlığı et ithalatı için harekete geçti

18 Ocak 2016, 17:11
Paylaş
Tarım Bakanlığı et ithalatı için harekete geçti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Birliği'nden 19 bin ton et alımı için başvuruda bulunulduklarını belirterek, “Et fiyatlarıyla ilgili olarak spekülatif hareketlerle şu anda düzenli giden piyasayı bozmaya kimsenin hakkı yok” dedi.

farukk-celik-gidahattiSüt sanayi kuruluşlarının yöneticilerini kabul eden Bakan Çelik daha sonra da Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Tüm Süt Et ve Damızık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği, Tire Süt Kooperatifi yöneticilerinden oluşan süt üreticileri heyetini Bakanlık makam​ toplantı salonunda kabul etti. ​

Tarım Bakanı Faruk Çelik, “Avrupa Birliği'nden (AB) 19 bin ton et alımı için lisans başvurusunu gerçekleştirdik. 10 bin ton civarında da Bosna'dan alımla ilgili süreci başlatmış bulunuyoruz. İhtiyaç durumuna göre bunları değerlendirme imkânımız var” dedi.

Türkiye’deki sütün arzı ve pazar sorunlarında yaşanan sıkıntıları değerlendirdiklerini belirten Bakan Çelik, süt ile ilgili karar aşamasına geldiklerini ve yayınlayacakları tebliğ ile nihai şeklini alacağını söyledi.

Tebliğ ile ilgili sanayi boyutunun tamamlandığını ve üretici boyutunun da tamamlanacağını dile getiren Çelik, sanayici ve üreticiyi bir araya getirip tebliğ ile ilgili büyük ihtimalle yarın bir açıklama yapacaklarını bildirdi.

Ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çelik, et fiyatlarıyla ilgili son durumun sorulması üzerine şunları kaydetti:

“Birkaç hafta önceki hava koşullarından kaynaklanan belki iletişim ve ulaşımda yaşanan sıkıntılardan dolayı karkas et fiyatlarında 1 TL'lik bir artış söz konusu oldu. Bizim temennimiz bazı spekülatif oyuncuların neticesinde ortaya çıkmış bir tablo olmamasıdır. Ama hemen akabinde gerilemeye başladı. Bu konuda şunu söylememiz daha doğru olur Et ve Süt Kurumumuz elindeki mevcut stoklarını kırmızı et ve yemek sanayine karkas et satışına başladı.

Avrupa Birliği'nden 19 bin ton et alımı için lisans başvurusunu gerçekleştirdik. Üçüncü olarak da Bosna Hersek ile bir anlaşmamız vardı. 10 bin ton civarında da Bosna'dan alımla ilgili süreci başlatmış bulunuyoruz. İhtiyaç durumuna göre bunları değerlendirme imkanımız var. Bunun için piyasada herkes dikkat etsin kimsenin üreticiyi mağdur etme gibi bir lüksü yok. Rastgele piyasalarla oynayıp spekülatif hareketlerle şu anda düzenli giden piyasayı bozma hakkı olmadığının inancı içerisindeyiz. Bakanlık olarak bütün piyasalar olduğu gibi kırmızı et piyasamızı çok sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Piyasada tüketicinin aleyhine gelişecek durumlarda müdahale imkanımız var. Şu anda çok rahatsız edici bir durum yok."

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.