Gıda Hattı

Tarım Bakanlığı ekipleri, ıspanakta zehirlenmelere karşı sahaya çıktı!

29 Ekim 2021, 16:53
Paylaş
Tarım Bakanlığı ekipleri, ıspanakta zehirlenmelere karşı sahaya çıktı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı illerde ıspanak sanılarak yenilen güzelavrat otunun zehirlenmelere yol açması üzerine harekete geçti. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün ilgili birimlerinden ekipler, Ankara’nın Beypazarı ilçesindeki ıspanak üretim alanlarında zehirlenmeye yol açabilecek yabancı ot mücadelesini yerinde incelediler.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ıspanak sanılarak yenilen güzelavrat otu zehirlenmelere yol açmış, uzmanlar ıspanağın daha üretim aşamasında yabancı otlardan temizlenmesi gerektiği uyarısı yapmışlardı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri sahaya çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri, Ankara’nın sebze üretimiyle öne çıkan ilçesi Beypazarı’nda incelemelerde bulundu.

Ispanakta zehirlenmelere neden olabilen zararlı otlarla mücadele anlatıldı

Beypazarı ilçesindeki ıspanak üretim alanlarına giden ekipler, yabancı ot mücadelesi ve bitki sağlığı faaliyetlerini yerinde inceledi.

Çalışma kapsamında İl /İlçe Müdürlüğü teknik personeli ile toplantılar yapılarak, sahada ıspanakta zehirlenmelere neden olabilen yabancı otlarla mücadele konularında, önder çiftçiler ile tarla okulu eğitim faaliyeti,  saha kontrolleri ve denetim çalışmaları yapıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.