Gıda Hattı

Tarım Bakanlığı, depremin vurduğu Van’daki çiftçiler için kolları sıvadı!

24 Şubat 2020, 08:18
Paylaş
Tarım Bakanlığı, depremin vurduğu Van’daki çiftçiler için kolları sıvadı!

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, depremden etkilenen Van’ın Başkale ilçesinde ahırları zarar gören ve hayvanları telef olan vatandaşlara yardım için çalışmaların başladığını ve 200 küçükbaş hayvanın sevkiyatının başladığını bildirdi. Türk Veteriner Hekimleri Birliği de, Van'da depremden etkilenen yerlerde gönüllü serbest veteriner hekimlerin ücretsiz hizmet vereceğini açıkladı.

Merkez üssü İran olan 5,9 şiddetindeki depremin Van’ın Başkale ilçesi ve mahallelerinde şiddetli bir şekilde hissedildiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Devletimiz tüm imkanlarıyla depremzedelerimizin yanında ve yapılması gereken her şey yapılıyor. Bizde Bakanlık olarak depremde hayvanları telef olan, ahırları yıkılan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarımızı başlattık” diye konuştu.

Ahırlar yıkıldı, hayvanlar telef oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda depremin etkili olduğu Başkale ilçesinin Böğrüpek, Gelenler, Güvendik, Kaşkol, Ömerdağı, Özpınar, Eşmepınar mahallelerinde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Pakdemirli, şöyle devam etti:

“İlk gelen verilere göre bu mahallelerimizde 193 ahır yıkılmış, 105 ahır ise ağır hasarlıdır. Tespitlerimizde 1.916 küçükbaşın ve 109 büyükbaş hayvanın telef olduğu anlaşılmıştır. Zarar ziyan tespiti için görevlendirdiğimiz personellerimizin çalışmaları ise devam etmektedir. Yıkılan ahırların yerine kullanılmak üzere Bakanlığımız tarafından bölgeye 6x4 metre büyüklüğünde 30 adet çadır sevk edilmiştir.

Ayrıca Van depreminde zarar gören ailelerin hayvan yemi olarak kullanması için TİGEM’e bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinden 50 ton yonca otu ve 25 ton saman bölgeye sevk edilmiştir. Yine depremde hayvanları telef olan aileler için 200 baş küçükbaş hayvanın sevkiyatına başlanmıştır.”

Gönüllü veteriner hekimler ücretsiz hizmet verecek

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) de, Van’da depremden etkilenen yerlerde gönüllü serbest veteriner hekimlerce ücretsiz sağlık hizmeti verileceğini açıkladı.

TVHB Merkez Konseyi’nin duyurusunda, şöyle denildi:

“İran’ın Hoy şehri merkezli deprem neticesinde, Van ilimiz Başkale ilçesi ve köylerinde depremden etkilenen yerlerde afetzede vatandaşlarımızın sahip olduğu çiftlik hayvanlarına ve sokak hayvanlarına yönelik olarak TVHB koordinatörlüğünde, Van Veteriner Hekimleri Odamıza bağlı gönüllü serbest Veteriner Hekimler tarafından ücretsiz olarak sağlık hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Veteriner Hekim hizmetine ihtiyaç duyan vatandaşlarımız Van Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı ile temasa geçebilirler.”

Duyuruda, Van Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası’nın iletişim bilgilerine de yer verildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.