AramaArama
Gıda Hattı

Tarım Bakanı'nın yapamadığını Ticaret Bakanı yaptı: Gübre fiyatlarına müdahale etti!

28 Ağustos 2021, 01:17
Paylaş
Tarım Bakanı'nın yapamadığını Ticaret Bakanı yaptı: Gübre fiyatlarına müdahale etti!

Çiftçiler, son bir yılda %150’nin üzerinde artan gübre fiyatları nedeniyle üretim yapamayacak duruma geldi. Müdahale, Tarım Bakanı değil Ticaret Bakanı’ndan geldi…

Milli Gazete’den Sadettin İnan’ın haberine göre, Ticaret Bakanı Mehmet Muş artan gübre fiyatları karşısında harekete geçti.

Ticaret Bakanı gübre firmalarını uyardı!

Gübre fiyatlarına son bir yıl içinde gelen yüzde 150’nin üstündeki zamlardan dolayı çiftçi üretim yapamayacak duruma gelirken, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un dün gübre firmaları ile özel bir toplantı yaparak, gübre firmalarını fahiş fiyat konusunda açıkça uyardığı ortaya çıktı.

Toplantının ardından gübre firmalarının indirim konusunda Bakan Muş’a söz verdikleri ve önümüzdeki haftadan itibaren bütün gübre çeşitlerinde tonda 100 ile 200 lira arasında bir indirim yapılacağı kaydediliyor.

Gübre fiyatlarına arka arkaya gelen zamlardan dolayı çiftçi büyük bir darbe yerken, bu konuda gübre firmalarına bir yaptırım uygulanmaması dikkat çekiyordu. Gübredeki fiyat artışlarının önüne geçmek için Tarım ve Orman Bakanlığında gübre firmaları ile iki kere toplantı yapılmasına rağmen bu toplantılardan olumlu bir sonuç çıkmamıştı.

Geçtiğimiz hafta TÜİK yayınladığı Tarımsal Girdi Endeksinde gübre fiyatlarının son bir yıl içinde sadece yüzde 52 artış yaşandığı yönündeki açıklamaları ise piyasadaki tepkilerin tuzu biberi olmuştu.

Ticaret Bakanı Muş yumruğunu masaya vurdu!

TÜİK’in açıklamaları sonrası gübre fiyatları konusunda çiftçinin tepkisi giderek artarken, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un dün gübre firmaları ile özel bir toplantı yaptığı ortaya çıktı.

Yaklaşık 10 gübre firmasından üst düzey yöneticilerin katıldığı toplantıda Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yumruğunu masaya vurarak, gübre firmalarını sert bir dille uyardığı kaydediliyor. Gübre firmalarının Bakan Muş’a indirim yönünde söz verdiği ve önümüzdeki haftadan itibaren bütün gübre fiyatlarında tonda 100 ile 200 lira arasında bir indirim yapılacağı kaydedildi.

Rekabet kurumunun soruşturması gübre firmalarını tedirgin ediyor

Diğer yandan Rekabet Kurumu’nun, rekabet şartlarının ihlal edildiği gerekçesiyle gübre firmalarına yönelik kapsamlı bir soruşturma yapması da gübre firmalarını köşeye sıkıştırmış durumda.

Çiftçiler TÜİK verileri nedeniyle öfkeli!

Son bir yıl içinde gübre fiyatları yüzde 150’nin üstünde artmasına rağmen TÜİK, geçtiğimiz hafta yayınladığı Tarımsal Girdi Endeksinde gübre fiyatlarındaki bir yıllık artışı yüzde 52 olarak açıklamıştı. TÜİK’in gerçeklerle hiçbir alakası olmayan bu açıklaması zaten sıkıntılı olan çiftçiyi patlama noktasına getirmişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.