AramaArama
Gıda Hattı

Tarım Bakanı Pakdemirli’ye balıkçılara müsilaj desteği sorusu!

14 Eylül 2021, 14:18
Paylaş
Tarım Bakanı Pakdemirli’ye balıkçılara müsilaj desteği sorusu!

1 Eylül’de avlanma sezonunun açılmış olmasına karşın balıkçıların geçtiğimiz sezonun olumsuz etkilerini üzerinden atamadığını belirten CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Tarım Bakanlığının balıkçılara dönük olarak uygulamaya sokmayı planladığı yeni destekleme modelleri var mıdır?” diye sordu. 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, geçtiğimiz sezon av yasakları başlamadan, müsilaj nedeniyle avlanmaya son vermek zorunda kalan balıkçıların içinde bulunduğu sorunları dile getirdi.

Müsilaj balıkçıları olumsuz etkiledi

2021 yılının ilk altı ayında Marmara Denizi başta olmak üzere kıyıları etkisi altına alan müsilajın balıkçıları olumsuz etkilediğini belirten Gökçel, “İklim değişikliği, evsel ve endüstriyel atıkların oluşturduğu müsilaj salt görsel bir kirlilik yaratmamış aynı zamanda balıkçılar açısından katlanılması zor bir ekonomik kayba da neden olmuştur” dedi.

Balıkçıların av sezonunun kapandığı 15 Nisan’dan aylar önce müsilaj nedeniyle sezonu fiilen kapattığını vurgulayan Ceylan, “Denize açılamayan çok sayıda balıkçı teknelerini barınaklara çekmek zorunda kaldıkları gibi birçok tekne sahibi de çalışanlarını izne göndermek durumunda kalmıştır. Müsilaj nedeniyle erken kapanan sezonda bütün kamuoyunun yakından tanık olduğu mücbir sebep dolayısıyla avlanamayan balıkçılar, bugün yıllardır vatandaşlık görevlerini yerine getirdikleri devletten destek bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

“Balıkçılara müsilaj desteği var mı?”

CHP’li Ceylan, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, müsilajın balıkçıların avlanmasını, avlanabilenlerin ise balık satışlarını olumsuz etkilediğini, birçok balıkçının ağlarının ve teknelerinin hasar gördüğünü belirterek, şu soruları yöneltti:

“Bu süreçte Ziraat Bankasından su ürünleri kredisi kullanmak zorunda kalan birçok balıkçı kredilerini geri ödeyemedikleri için kredi geri ödemelerinin ertelenmesini bekliyor. Bu anlamda bakanlığınızın balıkçıları finansal anlamda rahatlatacak bir çalışması olacak mıdır?

Tarım Bakanlığı’nın balıkçılara dönük olarak uygulamaya sokmayı planladığı yeni destekleme modelleri var mıdır? Şayet bu yönde bir çalışma yok ise bunun gerekçesi balıkçıların desteğe ihtiyaçları olmadığı kanaatinden mi verilenin yeterli olduğu kanısından mıdır?”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.