AramaArama
Gıda Hattı

Tarım Bakanı Pakdemirli’den 11 Kasım’a rekor randevusu!

21 Ağustos 2019, 15:34
Paylaş
Tarım Bakanı Pakdemirli’den 11 Kasım’a rekor randevusu!

Son günlerde Muğla ve İzmir’deki orman yangını bölgelerinde yoğun mesai yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kasım ayında İzmir, Muğla, Fethiye ile beraber çeşitli bölgelerde aynı anda 3 milyon fidan dikerek Guinness rekorlar kitabına girme projesi olduğunu açıkladı. Pakdemirli, “11 Kasım saat 11.00'de tüm vatandaşlarımızı Guinness rekorlar kitabına girmek üzere açıklayacağımız illerde fidan dikimine davet ediyorum” dedi.

Yaz aylarında yoğun yangınlarla mücadele eden Türkiye, Sonbahar’da dikilecek fidanlarla Guinness rekorlar kitabına girmeye hazırlanıyor.

11 Kasım’da rekor denemesi yapılacak

11 Kasım'daki rekor denemesi ile tek seferde 3 milyon fidanın aynı anda dikilmesi hedeflenirken, Tarım ve Orman Bakanlığı yaz boyunca yanan alanlarda yapılacak ağaçlandırma çalışmalarının yanı sıra orman alanlarının artırılması amacıyla çalışmalarına devam edecek.

Orman yangınlarına müdahale süresi kısaldı

Orman yangınlarıyla mücadelede sağlanan başarı ile yangına müdahale süresinin kısalmış olması, ülkemizde daha büyük felaketlerin önüne geçiyor. 2003'te yangına ilk müdahale süresi 40 dakika iken; 2018'de 14 dakikaya indirildi. Bakanlığın şimdiki hedefi ise 12 dakikad.

Türkiye'de son 10 yılda 66 bin 648 hektar alan yangınlardan zarar gördü. Yangınlar sonrası yapılan çalışmalarla bu alanlarda 75 milyon 44 bin 830 fidan dikildi.

Bu dönemdeki yangınların yüzde 88'i insan kaynaklı olurken; yüzde 12'si ise doğal nedenlerle çıktı.

Orman alanı 22,6 milyon hektara çıktı

Son 16 yıla bakıldığında ise; 2002'de 20,8 milyon hektar olan orman alanı, 2018'de 22,6 milyon hektara çıkartıldı. Aynı dönemde, yanan alanların yanı sıra yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile Türkiye genelinde 4.5 milyar fidan toprakla buluşturuldu.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin görevde olduğu son bir yılda 256 milyon fidan dikildi.

Türkiye, Çin ve Hindistan'dan sonra, dünyada en fazla ağaçlandırma yapan üçüncü ülke olurken; orman varlığı noktasındaki 2023 hedefi ise 7 milyar adet fidanı toprakla buluşturmak olarak belirlendi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.