Gıda Hattı

Tarım Bakanı Pakdemirli: “İklim değişikliğine yönelik tedbirleri haftaya açıklayacağız”

8 Ocak 2022, 08:44
Paylaş
Tarım Bakanı Pakdemirli: “İklim değişikliğine yönelik tedbirleri haftaya açıklayacağız”

Son 50 yılda sel, fırtına ve kuraklık afetlerinin sayısının 5 kat arttığının altını çizen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarımda iklim değişikliği çalıştayları yaptık. Sonuçlarını ve tedbirlerimizi haftaya salı günü açıklıyoruz” dedi.

Kütahya’da tarım sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak Türkiye yüzölçümünün yüzde 77’sinin, su ve gıda olarak 84 milyonun sorumluluğunun kendilerinde olduğunu vurguladı. Pakdemirli, şöyle devam etti:

“3 gün bakanlıktayım, 4 gün sahadayım”

“Tarım ve Orman Bakanlığında 150 binden fazla personel. Çok farklı disiplinlerle çalışma imkânı ve fırsatı. Göreve geldiğim günden bu yana haftanın 3 günü Bakanlıktaysam, 4 gün sahadayım. 3,5 yılda, 81 ilimizde 300’den fazla program yaptım. Bu sayede sektörün nabzını tuttum. Sahadan geri dönüşlerle yeni projeler hayata geçirdik. Tarladan sofraya gıdamızın güvenilirliğini sağladık. Kıtaların ve çıkarların kesiştiği coğrafyadayız. Türkiye tarımda bölgesinde lider, dünyada söz sahibi konumda.

“İklim değişikliği tedbirlerimizi Salı günü açıklıyoruz”

Son 50 yılda sel, fırtına ve kuraklık afetleri sayısı 5 kat arttı. Tarımda iklim değişikliği çalıştayları yaptık. Sonuçlarını ve tedbirlerimizi haftaya Salı günü açıklıyoruz.

Destek ve hasar ödemelerini yüzde 10 artırdık. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan hayat sigortası prim fiyatını yüzde 16 indirdik. Su ürünleri hayat sigortası prim fiyatında yüzde 12 indirim yaptık. Dolu riski tarife fiyatlarında, buğday, mısır, nohut gibi seçili ürünlerde yüzde 5’ten yüzde 15’e varan indirim yaptık. Şeker pancarı, çerezlik kabak, sebzeler (domates, biber, patlıcan) don riski teminatı kapsamına alındı.

TMO’nun Kasım ve Aralık fiyatlarını değiştirmedik. Ocak ayında da aynı fiyatlarla uygulamaya devam ediyoruz.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.