Gıda Hattı

Tarçının faydaları nedir? Tarçın nasıl kullanılır ve tüketilir?

19 Nisan 2021, 11:45
Paylaş
Tarçının faydaları nedir? Tarçın nasıl kullanılır ve tüketilir?

Tarçın ağacı dallarından elde edilen bir baharat olan tarçın faydaları ile şifa dağıtıyor. Peki tarçının faydaları nedir? Toz tarçın nasıl kullanılır?

Tarçın özellikle Karayipler, Güney Amerika ve Güney Doğu Asya'da yetişir. M.Ö 2000'lerden beri başta Eski Mısır İmparatorlukları olmak üzere insanlar tarafından tüketilmektedir. Günümüzde bu baharat Amerika ve Avrupa'da karabiberden sonra en çok tüketilen 2. baharattır.

Peki tarçının faydaları nelerdir? Tarçın nasıl kullanılır ve tüketilir?

Tarçının faydaları nelerdir?

Birçok bilimsel araştırma, tarçının sağlığa faydalı özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Tarçın özellikle aşağıdaki faydaları ile birçok tüketicinin severek tükettiği bir baharattır:

 • Sindirim sistemi hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Diyabet tedavisini destekler, kan şekerinin düşmesini sağlar.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcıdır.
 • İştah açar, iştahsızlığa iyi gelir.
 • Bronşit tedavisine ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur.
 • Kötü kokuları gidermek için kullanılabilir.
 • Bakterileri öldürür.
 • Adet sancılarını hafifletir.
 • Boğaz enfeksiyonlarının (faranjit, laranjit) geçmesine yardımcı olur.

Tarçın, temel faydaları haricinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir, hastalıkların etkisini azaltabilir...

Şeker hastaların yardımcıdır. Tarçın tüketildiğinde diyabetli kişilerin serum glukozunun, trigliseritin, LDL kolesterolünün ve toplam kolesterolün düştüğü biliniyor. Bilim adamları tarçın tüketerek diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinin azaltabileceğini söylüyor.

Mantar enfeksiyonları. Tarçın yağı, 2016 yılında yayınlanan bir laboratuvar çalışmasının sonuçlarına göre Candida gibi bazı mantar enfeksiyonu türlerinin tedavisine yardımcı olmaktadır.

Alzheimer hastalığı. Hayvan çalışmaları, bu baharatın, Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tel Aviv Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, tarçın kabuğu içinde bulunan ve CEppt adı verilen molekül , semptomların gelişimini engelleyebilecek özellikler içermektedir. Bu baharatın kabuğunun özü alan farelerde hastalık belirtilerinin azaldığı ve bilişsel davranışlarında iyileşme yaşandığı görülmüştür.

Tarçının en çok dikkat çeken faydaları: HIV koruması ve MS tedavisi

AIDS'ten (HIV) korunmaya yardımcı olur. Tarçının faydaları arasında en etkileyici olanlardan biri de budur. Baharatın ekstraktlarının incelenmesi, tarçının HIV'e karşı korunmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Multipl skleroz. Tarçın multipl skleroza (MS) karşı test edilmiştir. Araştırmacılar, toz tarçın ve su karışımı tüketen fareleri test etmiş sonuç olarak, bu baharatın merkezi sinir sistemi (CNS) üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve hipokampustaki fonksiyonda düzelme sağladığını bulmuşlardır.

Araştırmalar ayrıca bu baharatın, "bağışıklık yanıtlarının ana düzenleyicisi" olarak kabul edilen T hücreleri üzerinde olumlu etkileri olduğunu belirtmişlerdir. MS hastalığına sahip insalar sağlıklı insanlara göre daha düşük T hücre seviyesine sahiptirler. Ayrıca bu baharatı tüketen MS'li farelerde miyelin seviyelerinin arttığı ve normal seviyelere yaklaştığı bulunmuştur.

Yağlı öğünlerin olumsuz etkilerini hafifletmek. Araştırmacılar, 2011'de tarçın da dahil olmak üzere "antioksidan baharatlar" yönünden zengin diyetlerin, vücudun yüksek yağlı yemekler yemeye verdiği olumsuz tepkinin azaltılmasına yardımcı olabileceği sonucuna vardılar. Pek bilinmese de bu etkisi, tarçının faydaları arasında önemli bir yere sahiptir.

Kronik yaraların tedavisi ve iyileştirilmesi. ACS Nano dergisinde yayınlanan araştırmalar, bilim adamlarının nane ve tarçından elde edilen antimikrobiyal maddelerin hem zararlı bakterileri öldüren hem de aktif olarak iyileşmeyi teşvik eden yönleri olduğunu bulmuşlardır. Bu nedenle, nane ve tarçın, enfekte olmuş yaraları tedavi etmek için tedavinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Tarçın nasıl kullanılır?

Tarçın nasıl kullanılır?

Faydaları için tüketmek istiyor ancak tarçın nasıl kullanılır bilmiyorsanız, aşağıdaki tarçınlı tariflerden ilham alabilirsiniz:

Tarçın çayı. Yalnızca tarçın kullanarak da çay yapabileceğiniz gibi, yaptığınız bitki çaylarına bir çay kaşığı da tarçın atabilirsiniz.

Tarçınlı su. Bir çay kaşığı tarçını bir bardak suya koyup karıştırarak tarçınlı su hazırlayabilir, tarçının faydaları bir tarafa, suyunuza tat katabilirsiniz.

Tarçınlı yoğurt. Ağız tadınıza göre bir miktar tarçını yoğurta karıştırarak tüketebilirsiniz. Düşük miktarlardan başlayın, tadına bakarak tarçın miktarını arttırabilirsiniz.

Yemeklere ve tatlılara katmak. Sulu sebze, tavuk ve et yemeklerinze damak tadınıza göre 1 - 2 çay kaşığı tarçın ekleyebilirsiniz. Sütlaç ve puding gibi sütlü tatlılara ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Tarçın türleri nelerdir? Tarçının kaç çeşidi bulunur?

 • En yaygın türü Sri Lanka'da yetişen Cinnamomum Zeylanicum bitkisinden elde edilen "Seylan"dır.
 • Diğer ana tür, daha güçlü bir tada sahip ve biraz daha ucuz olan "Cassia"dır.

Tarçının tıbbi değeri ve sağlığa olan faydaları türünden bağımsız olarak tazeliğine bağlıdır. Çoğu ticari tarçın iki türün bir karışımıdır.

Tarçının ana türü Sri Lanka'da yetişen Cinnamomum Zeylanicum'dan elde edilen Seylan'dır.

Tarçının besin değerleri

ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre faydaları bir tatlı kaşığı tarçın (2,6 g) aşağıdaki besin ögelerini içeriyor:

 • Enerji, 6 kalori
 • Yağ, 0,3 gram
 • Protein 0,1 gram
 • Kalsiyum 26 miligram (mg)
 • Demir 0,2 mg
 • Magnezyum, 2 mg
 • Fosfor, 2 mg
 • Potasyum, 11 mg
 • C vitamini, 0,1 mg
 • A vitamini, 8 IU

Tarçın nasıl saklanmalı?

Faydaları nedeniyle birçok evde bulunan tarçın, karanlık bir yerde hava geçirmez bir kapta tutulmalıdır. Kabuk hali yaklaşık bir yıl, öğütülmüş tarçın birkaç ay sonra lezzetini kaybetmeye başlar.

Tarçın nasıl

Tarçının yan etkisi var mı?

Tarçın faydaları nedeniyle aşırı tüketilmediği müddetçe, çoğu insan için güvenli görünmektedir. Bununla birlikte, tarçın, doğal bir tatlandırıcı olan kumarin içerir.

Çok fazla kumarin tüketmek karaciğer hasarına neden olabilir ve pıhtılaşmayı etkileyebilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişiler ve karaciğer hastalığı bulunanlar uzun süre yüksek miktarlarda tarçın tüketmemelidir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.