Gıda Hattı

Tarçın ve Sağlık Faydaları

19 Nisan 2021, 17:52
Paylaş

Tarçın oldukça lezzetli bir baharattır. Binlerce yıldır tıbbi özelliklerinden dolayı ödüllendirilmiştir. Modern bilim, insanların uzun zamandır bildiklerini günümüzde doğrulamaktadır.

Tarçın ve Sağlık Faydaları - Prof. Dr. Y. Birol SAYGI 

Tarçın, bilimsel olarak Cinnamomum olarak bilinen ağaçların iç kabuklarından yapılan bir baharattır. Tarih boyunca, Eski Mısır'a kadar uzanan bir bileşen olarak kullanılmıştır. Tarçın tarih boyuna nadir ve değerliydi. Krallara layık bir hediye olarak kabul edilmiştir. İki ana tarçın türü bulunaktadır;

  1. Seylan Tarçını ("Gerçek" tarçın olarak da bilinir),
  2. Kasia tarçını (Günümüzde daha yaygın olan ve insanların genel olarak "tarçın" dediği türdür).

Tarçın, tarçın ağaçlarının sapları kesilerek yapılır. İç kabuk daha sonra çıkarılır ve odunsu kısımlar çıkarılır. Kuruduğunda, tarçın çubukları adı verilen rulolar halinde kıvrılan şeritler oluşturur. Bu çubuklar, tarçın tozu oluşturmak için öğütülebilir. Tarçının farklı kokusu ve tadı, sinnamaldehit bileşiğinde çok yüksek olan yağlı kısımdan kaynaklanmaktadır. Bilim adamları, bu bileşiğin tarçının sağlık ve metabolizma üzerindeki güçlü etkilerinin çoğundan sorumlu olduğuna inanmaktadır. İşte bilimsel araştırmalara göre tarçının faydaları;

Tarçın, Antioksidanlarla Doludur

Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korur. Tarçın, polifenoller gibi güçlü antioksidanlarla yüklüdür. 26 baharatın antioksidan aktivitesini karşılaştıran bir çalışmada, tarçın açık kazanan olmuştur. Hatta sarımsak ve kekik gibi “süper yiyecekleri” geride bırakmıştır. Aslında, tarçın o kadar güçlü ki, doğal bir gıda koruyucusu olarak kullanılabilir.

| Antioksidan nedir? Antioksidanların faydaları nelerdir? |

Metabolizmayı Hızlandırmaktadır

Bir laboratuvar çalışmasına göre tarçında bulunan ve sinnamaldehit adı verilen uçucu bir yağ, yağ hücrelerinizi hedef alabilir ve daha fazla enerji yakmalarını sağlayabilir. Bu, kilo vermeye çalışan herkes için heyecan verici bir haber olup ancak araştırmalar hala erken aşamalardadır. Bu konuda gidecek çok yolumuz bulunmaktadır.

Tarçın, Anti-Enflamatuar Özelliklere Sahiptir

Enflamasyon inanılmaz derecede önemlidir. Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına ve doku hasarını onarmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, iltihaplanma kronik olduğunda ve vücudunuzun kendi dokularına yönelik olduğunda bir sorun haline gelebilir. Tarçın bu konuda faydalı olabilir. Araştırmalar, bu baharatın ve antioksidanlarının güçlü antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Son zamanlarda yapılan ve 115 yiyeceği inceleyen bir laboratuvar çalışmasında tarçının en iyi enflamasyon savaşçısı olduğu ortaya çıkmıştır. Romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıklar, yaşlandıkça daha yaygın hale geldiğinden, daha fazla araştırma tarçının bu tür rahatsızlıklara yardımcı olmak için yaşlı yetişkinler için doğal bir çare olarak kullanılmasını destekleyebilir.

Tarçın Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Tarçın, dünyanın en yaygın erken ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Tip 2 diyabetli kişilerde günde 1 gram veya yaklaşık yarım çay kaşığı tarçının kan belirteçleri üzerinde faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir. Toplam kolesterol, "kötü" LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini azaltırken "iyi" HDL kolesterol sabit kalır. Daha yakın zamanlarda, büyük bir inceleme çalışması, günde sadece 120 mg tarçın dozunun bu etkilere sahip olabileceği sonucuna varmıştır. Bu çalışmada, tarçın aynı zamanda “iyi” HDL kolesterol seviyelerini de artırmıştır. Hayvan çalışmalarında tarçının kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Tüm bu faktörler birleştirildiğinde, kalp hastalığı riskinizi büyük ölçüde azaltabilir.

Düşük kan basıncı 

Birkaç çalışma, üç ay boyunca her gün tarçın yemenin sistolik kan basıncını (en yüksek sayı) 5 puana kadar düşürebileceğini göstermektedir. Gerçekten işe yarayıp yaramadığını, en iyi sonuçları elde etmek için ne kadar yemesi gerektiğini ve etkinin ne kadar sürdüğünü kontrol etmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır. Ve bunlar prediyabet ve tip 2 diyabet hastaları olduğundan, kan şekeri sorunlarınız olmadığında tarçının aynı etkiye sahip olup olmadığını bilmiyoruz.

Tarçın, İnsülin Hormonuna Duyarlılığı Artırabilir

İnsülin, metabolizmayı ve enerji kullanımını düzenleyen anahtar hormonlardan biridir. Kan şekerini kan dolaşımınızdan hücrelerinize taşımak için de gereklidir. Sorun, birçok insanın insülinin etkilerine karşı dirençli olmasıdır. Bu, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi ciddi durumların ayırt edici özelliği olan insülin direnci olarak bilinir. İyi haber şu ki, tarçın insülin direncini önemli ölçüde azaltabilir ve bu önemli hormonun işini yapmasına yardımcı olabilir. Tarçın, bir sonraki bölümde tartışıldığı gibi, insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyelerini düşürebilir.

Tarçın, Kan Şekerini Düşürür ve Güçlü Bir Anti-Diyabetik Etkiye Sahiptir

Tarçın, kan şekerini düşürmesi ile ünlüdür. İnsülin direnci üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra tarçın, kan şekerini başka mekanizmalarla düşürebilir. İlk olarak, tarçının yemekten sonra kan dolaşımınıza giren glikoz miktarını azalttığı gösterilmiştir. Bunu, sindirim sisteminizdeki karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatan çok sayıda sindirim enzimine müdahale ederek yapar. İkincisi, tarçındaki bir bileşik, insülini taklit ederek hücreler üzerinde etkili olabilir. Bu, hücreleriniz tarafından glikoz alımını büyük ölçüde iyileştirir, ancak insülinin kendisinden çok daha yavaş hareket eder. Çok sayıda insan çalışması, tarçının diyabetik karşıtı etkilerini doğruladı ve açlık kan şekeri seviyelerini %10-29 oranında düşürebildiğini gösterdi. Etkili doz tipik olarak günde 1-6 gram veya yaklaşık 0,5-2 çay kaşığı tarçındır. Diyabetli yetişkinler ve hayvanlar üzerinde yapılan birkaç araştırma, tarçının kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur, ancak diğer çalışmalar benzer sonuçlar göstermemiştir. Bilim adamları hala tarçının nasıl çalıştığını bilmemektedirler.

Tarçın, Nörodejeneratif Hastalıklar Üzerinde Yararlı Etkilere Sahip Olabilir

Nörodejeneratif hastalıklar, beyin hücrelerinin yapısının veya işlevinin ilerleyen kaybı ile karakterizedir. Alzheimer ve Parkinson hastalığı en yaygın iki türdür. Tarçında bulunan iki bileşiğin, beyinde Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliklerinden biri olan tau adı verilen bir proteinin birikmesini engellediği görülmektedir. Parkinson hastalığı olan farelerde yapılan bir çalışmada tarçın, nöronların korunmasına, nörotransmiter seviyelerinin normalleşmesine ve motor fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı oldu. Bu etkilerin insanlarda daha fazla araştırılması gerekir.

Kanser Tedavisine Yardımcı Olur

Laboratuvarlarda yetiştirilen hayvanlar veya hücreleri kullanan çalışmalarda tarçın, kanser büyümesini yavaşlatma ve hatta tümör hücrelerini öldürme kabiliyeti için umut vaat ettiğini göstermiştir. Tarçının kanseri tedavi etmede veya önlemede hangi rolü oynayabileceğini bilmek için insanlar üzerinde iyi yürütülen çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize ciddi bir hastalıktır. Tarçın, kanser önleme ve tedavisinde potansiyel kullanımı nedeniyle geniş çapta incelenmiştir. Genel olarak, kanıtlar, tarçın özlerinin kansere karşı koruyabileceğini gösteren test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Kanser hücrelerinin büyümesini ve tümörlerde kan damarlarının oluşumunu azaltarak etki eder ve kanser hücreleri için toksik görünerek hücre ölümüne neden olur. Kolon kanseri olan farelerde yapılan bir araştırma, tarçının kolondaki enzimlerin detoksifiye edilmesinin güçlü bir aktivatörü olduğunu ve daha fazla kanser büyümesine karşı koruma sağladığını ortaya koydu. Bu bulgular, tarçının insan kolon hücrelerinde koruyucu antioksidan tepkileri aktive ettiğini gösteren test tüpü deneyleriyle desteklendi. Tarçının yaşamda herhangi bir etkisi olup olmadığı, nefes alan insanların kontrollü çalışmalarda doğrulanması gerekir.

| Kolesterol seviyeniz için beyaz et kırmızı etten daha iyi olmayabilir!

Düşük Kolesterol

Küçük bir çalışmada 60 yetişkin, 40 gün boyunca her gün yaklaşık 1/4 çay kaşığı tarçın yediğinde, LDL ("kötü") kolesterolleri düştü. Diğer araştırmalar, 18 haftaya kadar her gün yenen benzer miktarlarda tarçının, HDL ("iyi") kolesterolü yükseltirken LDL ve toplam kolesterolü düşürdüğünü bulmuştur. Ancak yüksek kolesterol tedavisi için tarçın önermek için henüz çok erkendir.

PCOS için Adet Döngülerini Düzenler

6 ay boyunca her gün 1,5 gram (yaklaşık 1/2 çay kaşığı) tarçın alırken, küçük ama iyi tasarlanmış bir çalışmada polikistik yumurtalık sendromlu kadınların daha düzenli dönemleri olmuştur. Yine de insülin direnci ve androjen seviyeleri değişmemiştir.

Tarçın, Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlarıyla Mücadeleye Yardımcı Olur

Tarçının ana aktif bileşenlerinden biri olan sinnamaldehit, çeşitli enfeksiyon türleriyle savaşmaya yardımcı olabilir. Tarçın, salmonella, E. coli ve staph. dahil olmak üzere insanları hasta eden birçok bakteri türüyle savaşabilir. Tarçın yağının mantarların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarını etkili bir şekilde tedavi ettiği gösterilmiştir. Ayrıca Listeria ve Salmonella da dahil olmak üzere bazı bakterilerin büyümesini engelleyebilir. Bununla birlikte, kanıtlar sınırlıdır ve şimdiye kadar tarçının vücudun başka yerlerindeki enfeksiyonları azalttığı gösterilmemiştir. Tarçının antimikrobiyal etkileri ayrıca diş çürümesini önlemeye ve ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Beyninizi Korur

Bir laboratuvar ortamında tarçın, Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olan bir beyin proteininin oluşumunu durdurdu. Başka bir çalışmada, tarçın alan fareler hafızalarını test etmek için tasarlanmış bir su labirentinde daha başarılı oldular. Tabii ki, bu bulguların insanlar üzerinde test edildiğinde devam edip etmediğinin görülmesi gerekmektedir.

Tarçın, HIV Virüsüyle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

HIV, bağışıklık sisteminizi yavaşça parçalayan ve tedavi edilmezse sonunda AIDS'e yol açabilen bir virüstür. Cassia çeşitlerinden elde edilen tarçının, insanlarda HIV virüsünün en yaygın türü olan HIV-1 ile savaşmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. HIV ile enfekte olmuş hücrelere bakan bir laboratuvar çalışması, tarçının incelenen 69 şifalı bitkinin en etkili tedavisi olduğunu buldu. Bu etkileri doğrulamak için insan denemelerine ihtiyaç vardır.

Düzgün Cilt

İnternette "tarçınlı yüz maskesi" için arama yaptığınızda sivilce ve kızarıklıkla savaşacaklarını iddia eden birçok tarifi bulacaksınız. Bunu destekleyecek çok az şey bulunmaktadır. Özellikle Seylan tarçını ile yapılan küçük bir çalışmada, sivilceye neden olduğu bilinen bakteri türleriyle savaşabildiği belirlenmiştir. Başka bir küçük laboratuvar çalışması, tarçının kolajen üretimini artırabileceğini ve bu da cildin daha genç görünmesine yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Seylan Kullanmak Daha İyidir ("Gerçek" Tarçın)

Tarçın eşit yaratılmamıştır. Cassia çeşidi, büyük dozlarda zararlı olduğuna inanılan kumarin adı verilen önemli miktarda bir bileşik içerir. Cassia, kumarin içeriği nedeniyle büyük dozlarda sorunlara neden olabilir. Seylan ("gerçek" tarçın) bu açıdan çok daha iyidir ve araştırmalar kumarinde Kasia çeşidinden çok daha düşük olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, marketlerde bulunan çoğu tarçın, daha ucuz olan Cassia çeşididir.

Tarçın ağacının kabuğundan elde edilen tarçın hem baharat hem de geleneksel ilaç olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Günün sonunda tarçın, gezegendeki en lezzetli ve en sağlıklı baharatlardan biridir. Kan şekeri seviyelerini düşürebilir, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir ve birçok etkileyici sağlık yararına sahiptir. Cassia çeşidini kullanıyorsanız, Seylan tarçını aldığınızdan veya küçük dozlarda kullandığınızdan emin olunuz.

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.