Gıda Hattı

Tarımda Kuraklık Belirtisi Yok

29 Ocak 2008, 14:16
Paylaş

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, bu yıl Türkiye’de şu an için tarıma ilişkin kuraklık tehlikesinin söz konusu olmadığını ancak tarımsal ürünlerin kuraklıktan etkilenip etkilenmeyeceğinin nisan ayında netleşeceğini söyledi. Yetkin, 2007 yılında Türkiye’nin ‘tarım sektörü’ açısından olumsuz bir süreç geçirdiğini belirtti. Bu olumsuz sürecin temel nedeninin kuraklık olduğunu ifade eden Yetkin, verim kaybından dolayı kuraklığın, Türkiye tarımına 5 milyar YTL civarında bir zarar verdiğini ifade etti.

Yetkin, 2007 yılında toplam hububat üretiminde yüzde 14.4, buğday üretiminde ise yüzde 20 civarında bir üretim düşüşü yaşandığına dikkat çekerek, dünyada da hububat üretiminde buna paralel bir düşüş görüldüğünü söyledi. İbrahim Yetkin, geçen yıl dünya buğday ihtiyacının 630 milyon ton olduğunu, buna karşılık üretimin 603 milyon tonda kaldığını söyledi. Yetkin, Türkiye’de 2008 yılına ilişkin olarak da bu yılın kışlık ekilişlerinin tamamlandığını belirterek, hububat ekim alanlarında bu yıl geçen yıla oranla çok az miktarda bir gerileme görüldüğünü kaydetti.

Ekimde azalma yok

İbrahim Yetkin, kışlık ekilişlerde, lokal yerlerde bitki deseninde değişiklik olmakla birlikte geçen yıl seviyesinde bir alanda ekiliş yapıldığının tahmin edildiğini ifade etti.

Bu yıl şu an için Türkiye’de tarıma ilişkin kuraklık tehlikesinin söz konusu olmadığını ifade eden Yetkin, tarımsal ürünlerin kuraklıktan etkilenip etkilenmeyeceğinin bu yılın ilk çeyreğinden sonra netleşeceğini belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.