Gıda Hattı

Tarımda Küresel Isınmanın Bilançosu Ağır

18 Ekim 2007, 18:05
Paylaş

Küresel ısınmanın etkilerinin daha fazla hissedilmeye başlandığı 2007 yılında yağışlar Ege'de yüzde 43, Marmara'da yüzde 34, İç Anadolu'da yüzde 22, Akdeniz'de yüzde 13, Karadeniz Bölgesi'nde ise yüzde 5 oranında azaldı. Bu durumun yolaçtığı kuraklık tarımda 5 milyar YTL'lik zarara neden oldu

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Su Kaynakları Program Müdürü Buket Bahar Dıvrak, bu yılın yaz aylarında Türkiye'nin son 72 yılın en sıcak günlerini yaşadığını ifade ederken, yeterli miktarda yağış olmamasının tarımsal üretimi ve çiftçiyi olumsuz yönde etkilediğini vurguladı.

Dıvrak, kuraklığın tarım sektöründe 5 milyar YTL'lik zarara neden olduğunu, toplam zararın yüzde 41.7'sinin İç Anadolu, yüzde 27.7'sinin Ege, yüzde 15'inin Marmara, yüzde 14.3'ünün ise Akdeniz Bölgesi'nde gerçekleştiğini belirtti.

Ürün bazında inceleme yapıldığında ise buğdayda yüzde 20, karpuzda yüzde 24, çekirdeksiz üzümde yüzde 20, domateste yüzde 25, ayçiçeğinde yüzde17'lik bir ürün kaybı yaşandığına değinen Dıvrak, "Kuraklık ve aşırı sıcaklar, Türkiye'yi cumhuriyet tarihinde ilk kez hububat tüketiminde kendi kendine yetemez hale getirmiştir" diye konuştu.

"Kuraklık hububatta 1.7 milyar YTL, sebze ve meyvede de 750 milyon YTL'lik verim kaybına neden olmuş, hububat ithalatı 2007 Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 657.2 oranında artmıştır" diyen Dıvrak, "Aynı dönemde tarım ürünleri ihracatı ise binde 2 oranında azalmıştır" dedi.

Küresel ısınmadan en fazla buğdayın etkilendiğini belirten Dıvrak, "Ortalama ısıda 1 derecelik artış hububatta yüzde 10 civarında üretim kaybına neden olmaktadır. Orta Anadolu'da buğday verimliliği yüzde 80'lere kadar düşmüştür. Kuraklıktan Türkiye genelinde pamuk, mısır, ayçiçeği, tütün, narenciye, incir, fındık, domates ve karpuz gibi pek çok ürün olumsuz etkilenmiştir. Kuraklık ve aşırı sıcaklık fındık veriminde yüzde 30'lara varan düşmeye neden olurken, domateste yüzde 50'lere, tütünde yüzde 30'lara varan verim kayıpları gözlenmekte" diye konuştu.

Dıvrak, pamuk ve mısırda 2 milyar dolarlık ithalat yapılması gerekeceğini, endüstri bitkilerinde yaşanan kayıpların, yalnızca tarım sektörünü değil sanayiyi de oldukça önemli şekilde etkileyeceğini belirtirken, "Ülke genelinde tarla ürünlerinden yem bitkilerine, meyveve sebze dahil olmak üzere tüm ürünlerde çeşitli zararlar meydana geldiği görülmüştür" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.