Gıda Hattı

Tarıma Dayalı Sanayi İhracatını 15 Milyar Dolara Çıkarabiliriz"

21 Haziran 2007, 17:21
Paylaş

Orta Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçılar Birliği (OAİB) Başkanı Turgut Ünlü, Türkiye'nin tarım ve tarıma dayalı sanayi ihracatının 6 milyar dolar seviyelerinde olduğunu belirterek, "Birtakım uygulama pratikleri ile bu rakam 15 milyar dolar seviyelerine çıkabilir" dedi.

Selva Gıda AŞ'nin ev sahipliğinde düzenlenen OAİB toplantısına Konya ve Karaman bölgesinin ihracatçıları katıldı. İhracatın nasıl artırılabileceğinin tartışıldığı toplantıda konuşan OAİB Başkanı Turgut Ünlü, "Türkiye 6 milyar dolarlık tarım ve tarıma dayalı sanayi ihracatını birtakım uygulama pratikleriyle 15 milyar dolara çıkarabilir. Tarım Bakanlığı'nın Başbakan'ın imzasıyla yayınlanmış genelgelere aykırı uygulamaları mevcut. Bununla ilgili girişimlerimizi de yapıyoruz ancak istediğimiz sonucu elde etmiş değiliz. Tarım Bakanlığı'nın ihracat konusunda yaptığı uygulamaların ihracatçıyı rahatsız etmemesi, ihracatı hızlandırması ve ek maliyet getirmemesi gerekir. Biz hububat bakliyat ihracatçıları olarak bu bağlamda rahat bir konumda değiliz. Verilen yetkiyi abartılı kullansınlar istemiyoruz" şeklinde konuştu.

Tarıma dayalı sanayi ihracatında, şekerleme, çikolata, bisküvi, gofret ihracatının da bulunduğunu belirten Ünlü, bu kalemlerin ihracatının yılda yaklaşık 300 milyon dolar seviyesine yaklaştığını ve bu alanda da büyük sıkıntı yaşandığını kaydetti.

Kurak bir yıl geçirildiğine dikkat çeken Ünlü, buna bağlı olarak buğdayın az olacağını, TMO'nun regülasyon görevi için gerekli hazırlıklarını acilen yapması gerektiğini ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.