Gıda Hattı

Tarıma Dayalı Ekonomisi Zarar Gören Bulgaristan'a AB'den Destek

20 Eylül 2007, 17:11
Paylaş

Avrupa Birliği önümüzdeki yıllarda Bulgaristan'daki tarımı iyileştirmek ve geliştirmek amacıyla ülkeye milyarlarca dolarlık fon desteği sağlayacak. Temmuz ayının son günlerinde Bulgaristan'ın güneyinde yaşanan büyük yangınlar ve ağustosun ilk haftasındaki sel felaketi yüzünden Bulgaristan'daki 1.2 milyon metrekare alanın tahrip olduğu ifade ediliyor.

Ülkede 2007'nin başlarında görülen kuraklık da buğday rekoltesinde büyük düşüşe neden oldu. Buğday ekin alanlarında yüzde 10'luk bir artış olmasına rağmen rekoltenin geçen yılkinden 3.2 milyon ton düşük olduğu ve Sofya Emtia Borsası'nda ağustos ayında buğdayın metrik tonunun 285 dolardan satışa sunulduğu kaydediliyor. Tarıma dayalı ekonomisi zarar gören Bulgaristan'a Avrupa Birliği 2007-2013 yılları arasında tarımı geliştirmek amacıyla milyarlarca dolar destek sağlamayı planlıyor. Bulgaristan'daki tarım sektörünün şu an içinde bulunduğu durum açısından bu rakamın gerekli olduğu belirtiliyor.

Rekabet gücü azaldı

Yaşanan olumsuz durumlar sonucunda, Tarım Bakanlığı Macaristan'dan bir milyon ton mısır ithal etmenin yollarını ararken, hükümet hububat üreticilerine zararlarını telafi etmeleri için 5.3 milyon dolar yardımda bulunma kararı aldı.

Hükümetin üreticilere bu kadar büyük destek sağlamasının ana nedeni olarak 2007 başlarında tarıma ayrılan fonun 612 milyon avrodan, 327 milyon avroya düşürülmesi gösterilirken, bir diğer nedenin ise Bulgar çiftçilerin Bulgaristan'ın AB'ye katılmasıyla birlikte yeni girdiği pazarlarda rekabet gücünün olmaması gösteriliyor. Ülkede ki biyoyakıt, şarap, organik sebze ve organik meyve üreticileri Avrupa pazarında rekabet edebilecek düzeyde satış gerçekleştiriyorlarsa da, diğer tarımsal üreticiler Avrupa pazarlarıyla rekabet edemiyor. Bu problemin kökeninde Bulgar çiftçilerin ortalama üç hektar olan küçük arazileri yer alıyor. Bulgaristan'da komünizmin sona ermesinden sonra, komünal olarak işletilen tarlalar gerçek sahiplerine ya da sahiplerin varislerine devredildi Devredilen bu tarımsal alanların modernizasyonu için ise ciddi çalışmalar yapılmadı. Bu durum Bulgar çiftçilere sadece ekonomik açıdan ve büyüklük açısından zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda AB fonlarından yararlanmalarını da olumsuz yönde etkiliyor. Çünkü AB 10 hektardan daha küçük alanları sübvanse etmiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.