Gıda Hattı

Tarıma Ayrılan 5.3 Milyar YTL'nin 4.5 Milyar YTL'sini Haziran Ayına Kadar Çiftçimize Dağıtacak

19 Mart 2007, 15:27
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2007 programına göre tarım desteklerine ayırdıkları payın 5.3 milyar YTL olduğunu belirterek, “5.3 milyar YTL'nin 4.5 milyar YTL'sini Haziran ayına kadar çiftçimize dağıtmış olacağız. Bu yıl seçim var diye kimseyi kandırmak da yok” dedi.

Eker, Çiftçi Örgütleri Kurumsal Güçlendirme (İRFO) Projesi'nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, tüm dünyada kırsal kesimde yaşayan insanların toplam gelirden aldığı payın az olduğuna işaret ederek, çiftçi örgütlerinin önemine değindi.

AK Parti iktidarının göreve geldiği 2002 yılında kırsal kesimdeki öncelikli sorunun su ve yol olduğunu belirten Eker, öncelikle KÖYDES projesi ile kırsal kesimdeki su ve yol sorunlarını çözmeye çalıştıklarını anlattı.

Kırsalda yaşayan insanların yaklaşık 22-23 milyon olduğunu ifade eden Eker, bu insanlara sağlıklı içme suyu ve dünyayla irtibatlarını sağlamak için yol yapmak üzere genel bütçenin yarısını bu işe ayırdıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Çok şükür 2006 yılında çok büyük bir başarı elde edildi. İçme suyu sorunu neredeyse bitti. Yol çalışmaları devam ediyor. Bunun için 2007 yılı bütçesinden 2.3 milyar YTL para ayırdık. Aslında köy olan ama geçmişte bir sebeple adı belediye olmuş beldeler var. Bunlar ne KÖYDES'ten ne de belediyelere sağlanan imkanlardan yararlanabiliyor. Bunların da sorununu çözmek için Beldes Projesi başlattık. 2007 yılı sonu itibariyle Türkiye'de yol ve su problemi bütünüyle kalkmış olacak.”

Çiftçi örgütlenmesi

Eker, tüm dünyada kırsal kesimde yaşayan insanların toplam gelirden aldıkları payın az olduğuna, gelir düzeylerinin düşük olduğuna işaret ederek, bu insanların gelirlerinin artırılması için mesleki birlikler kurmalarının şart olduğunu vurguladı.

Türkiye'de tarımın gelişmesi için çiftçi örgütlenmelerini önemsediklerinin altını çizen Eker, 2 yıl içinde, hükümet olarak 895 tane kooperatifi fiilen desteklediklerini bildirdi.

Bir önceki hükümet döneminde 4 yıl içinde 287 kooperatifin desteklendiğini ve bu kooperatiflere sağlanan toplam desteğin yüzde 30 faizle 87 milyon YTL olduğunu kaydeden Eker, hükümetlerinin ilk 2 yılında yüzde 5 faizle 895 kooperatife 591 milyon YTL destek sağladıklarını, kırsal alanda yaşayan 130 bin ailenin de bundan yararlandığını bildirdi.

İl müdürlerinin başarı kriteri

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında tarım ürünlerini işlemeye, pazarlamaya ve muhafazaya yönelik projelere yüzde 50 hibe desteği sağladıklarını hatırlatan Eker, projenin başlangıç yılı olan 2006 yılında 1256 proje onayladıklarını, bu projelerin yatırım tutarının ise 334 milyon YTL olduğunu kaydetti.

Bunun Türkiye'de bir ilk olduğunun altını çizen Eker, bölgesinden en çok proje getiren ve en çok proje uygulanmasını sağlayan il müdürlerini başarılı kabul edeceğini vurguladı.

Türk çiftçisinin durumu

“Türk çiftçisinin bugün 2002 yılına göre bütün göstergeleri daha iyi” diyen Bakan Eker, şöyle devam etti: “Bunu ben söylemiyorum, istatistikler söylüyor. 2002 yılında Türkiye'yi devraldığımızda Türkiye'de toplam tarım desteğinin miktarı o günün parası ile 1.8 katrilyon liraydı. Bu sene 2007 programında bunu 5,3 katrilyon liraya çıkardık. Türk çiftçisinin ürettiği tarım ürünlerinin miktarı da büyüdü. 2002 yılında Türk çiftçisinin ürettiği tarım ürünlerinin toplam değeri 21.8 milyar dolardı. Bugün ise bu rakamın 38 milyar doların üzerinde. Türkiye'nin ürettiği tarım ürünlerinin 2002 yılındaki ihracatı 4 milyar dolar, ithalatı da 4 milyar dolara yakındı. Bu sene Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatı 9.7 milyar dolar. Yani Türkiye yurt dışına tarım ürünleri satışını iki katına çıkarmış.”

Tarım destekleri

Bakan Eker, tarıma desteğine ayırdıkları 5.3 milyar YTL'nin nereye ne zaman ödeneceğinin belli olduğunu, ortada bir belirsizliğin mümkün olmadığını ifade etti.

Eker, Nisan ayının ilk haftasında 1 milyar 100 milyon YTL Doğrudan Gelir Desteği, mazot ve gübre desteklerinin ilk yarısını, Mayıs ayında 1 milyar, 100 milyon YTL yağlı tohumlar, mısır gibi ürünlerin primlerini, Haziran ayında da 1 milyar 300 milyon YTL Doğrudan Gelir Desteği, mazot ve gübre desteklerinin kalan yarısını ödeyeceklerini, Temmuz ayında ise 94 milyar YTL çağ desteği olmak üzere 368 milyar YTL kalan diğer destekleri ödeyeceklerini söyledi.

Seçim yılı olduğunu hatırlatan Bakan Eker, seçim var diye kimseyi kandırmadıklarını vurgulayarak, “5,3 milyar YTL'nin 4,5 milyar YTL'sini Haziran ayına kadar çiftçimize dağıtmış olacağız. Bu yıl seçim var diye kimseyi kandırmak da yok” diye konuştu

Daha sonra, Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nu makamında ziyaret eden Bakan Eker, Samsun'un desteklerden en fazla yararlanan illerden biri olduğunu belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.