Gıda Hattı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı: "Et ve et ürünlerine yönelik denetimleri artırdık"

25 Aralık 2006, 17:08
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, basında yer alan et ve et ürünleri ile ilgili haberleri ihbar kabul ettiklerini belirterek, rutin denetimlere ilaveten et ve et ürünleri ile şeker ve çikolata ürünlerine yönelik denetimlerin artırıldığını bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, basında yer alan 'hazır kıymalara tavuk derisi ve kemik katıldığı' yönündeki haberler üzerine denetimlerin artırıldığı kaydedildi. Haberleri ihbar olarak değerlendirdiklerine işaret eden Bakanlık, et ve et ürünleri ile bayram öncesi olması nedeniyle şeker ve çikolata ürünlerine yönelik denetimlerin artırıldığını belirtti. Açıklamada, gıda üretim, tüketim ve satış yerlerinin denetimi çerçevesinde ülke genelinde sadece et ve et ürünlerine yönelik olarak 3 bin 249 denetim yapıldığı, 188 işyerine idari para cezası uygulandığı, 17 işyeri hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu vurgulandı.

 

Kıymanın hazırlanması için gerekli şartların Resmi Gazete'de yayımlanan 'Çiğ kırmızı Et ve Hazırlanmış Kınmızı Et Karışımları' tebliği ile belirlendiğini ifade eden Bakanlık, "Kıymanın hazırlanmasında sadece bağ doku dahil iskelet kaslarından elde edilen çiğ kırmızı et kullanılmalıdır. Gıda değeri taşımayan sinir, tendon gibi kısımlardan, mekanik olarak ayrılmış etlerden, kemik parçası veya deri içeren etlerden, baş etlerinden, linea albanın kas olmayan parçalarından, karpal ve tarsal bölgelerinden elde edilen etlerden, kemik sıyrıntılarından ve diyafram kasından kıyma hazırlanamaz." ifadelerine yer verildi.

 

Bu ürünleri üreten işyerlerinin Bakanlık tarafından üretim izmi alması ve ürünlerin ambalajlı olması gerektiğine vurgu yapan Bakanlık, konu ile ilgili haberlerde yer alan et ve et ürünleri denetiminin tüm İstanbul'da 12 veteriner hekim ile yürütüldüğü şeklindeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığının altını çizdi. İstanbul İl Müdürlüğü'nde et ve et ürünleri denetimlerini de içeren piyasa denetim ve gözetim hizmetlerinin 260 Gıda Kontrolörü tarafından yürütüldüğünün belirtildiği açıklamada, bu kontrolörlerden 80'inin de veteriner hekim olduğu kaydedildi.

 

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: "İstanbul İl Müdürlüğümüz tarafından 5179 sayılı yasa çerçevesinde tüm gıda işletmelerinde de denetimler yapılmaktadır. Sadece 13-20 Aralık 2006 tarihleri arasında diğer gıda işletmelerinin yanında et ve et ürünleri konusunda faaliyet gösteren 200 işyerinde denetim yapılmıştır. Bu denetimler sırasında mevzuata aykırı hareket eden ve üretim izni olmadan et ve et ürünleri üreten işyerleri hakkında gerekli yasal işlemler yapılmıştır.

 

2006 yılının ilk 11 ayında İstanbul İl Müdürlüğümüz sorumluluk alanında 8'i kokoreç üretim yeri, 24'ü çiğ köfteci, 96'sı döner üretim yeri, 138'i et ürünleri üretim yeri, 260'ı köfte üretim yeri ve 786'sı kasap olamk üzere sadece et ve et ürünleri konusunda faaliyet gösteren toplam bin 312 işyeri denetlenmiştir. Bu denetimler sonucunda; Kasım ayında İstanbul İl Müdürlüğümüz merkez birimince 23 işyeri hakkında idari para cezası uygulanmış ve üretimden men işlemi gerçekleştirilmiştir.

Bu denetimler sonucunda 42 üretim yeri, 51 kasap ve 7 köfteci olamk üzere toplam 107 işyeri hakkında da yasal işlem yapılmıştır. 2006 yılının 11 ayında içerisinde okul kantinlerinin de dahil olduğu 121 bin 425 denetim yapılmış, bin 281 cezai işlem uygulanmıştır. Aynı dönemde İstanbul İl Müdürlüğümüzce 190 okul kantini denetlenmiş ve bunlardan mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen 5'i hakkında yasal işlem yapılmıştır."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.