Gıda Hattı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehde Eker, 2006-2007 su ürünleri sezonunun açılışı Sinop'ta

3 Eylül 2006, 23:07
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2006-2007 su ürünleri av sezonunun açılışını Sinop'ta yaptı. Kurbanların kesildiği av sezonunun açılış töreninde Bakan Eker, "Vira bismillah" diyen balıkçılar ile birlikte denize açıldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 2006-2007 su ürünleri av sezonunun açılışını Sinop'ta yaptı. Kurbanların kesildiği av sezonunun açılış töreninde Bakan Eker, "Vira bismillah" diyen balıkçılar ile birlikte denize açıldı.
2006-2007 su ürünleri av sezonunun açılışına katılmak üzere Sinop'a gelen Bakan Mehdi Eker, Sinop Limaniçi mevkiinde bulunan balıkçı barınağında balıkçılar tarafından coşkuyla karşılandı.
Törende yaptığı konuşmada, ülke genelinde yılda 620 bin ton su ürünleri üretildiğini belirten Bakan Mehdi Eker, "Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke. Bizim yaklaşık 25 milyon hektar alanı kapsayan suyumuz var. Burada gerek yurdumuzu çevreleyen denizlerde, gerekse iç sularımızda biz bir üretim yapıyoruz. 500 bin ton civarında balık üretiyoruz. 120 bin ton kadar da üretimden balık elde ediyoruz. Yani toplam 620 bin ton civarında su ürünleri üretiyoruz. Bu yeterli değildir. 25 milyon hektar alandan elde ettiğimiz 620 bin ton azdır. Bunun da büyük bir kısmı bilindiği gibi hamsidir. Ülkemizde 10 binlerce vatandaşımız balıkçılıktan geçimini sağlıyor. 18 bin tane denizlerimizde, 3 bin tane de iç sularda ruhsatlı olmak üzere toplam 21 bin avcılık yapan vatandaşımız var. Bu tür ürünler ham madde niteliğindedir. Doğrudan tüketiliyor. Bizim bu tür ürünleri işleyen, paketleyen, temizleyen, stoklayan, depolayan tesislere ihtiyacımız var" diye konuştu.
Yakın bir tarihte su ürünleri ile ilgili bir yasa tasarısını Meclis'e gönderdiklerini hatırlatan Bakan Eker, "Özellikle AB ile entegrasyon sürecinde, uyum sürecinde hazırladığımız bir yasa tasarısı. Bununla, AB mevzuatı ile su ürünleri mevzuatımızın birbiriyle uyumlaştırılması, ama bunun dışında balıkçılık kaynakları ile mevcut balıkçı filomuzun oluşturduğu av çabasında sürdürülebilir bir dengenin oluşturulması, balıkçılarımızın karşı karşıya kaldıkları sorunları çözme, pazar organizasyonları, üretici örgütlenmeleri, kalite kontrolü, pazar standardı gibi konuların tamamında bu kanun birtakım düzenlemeler getiriyor. Ekim ayında başlayacak yeni yasama döneminde biz, bu kanun tasarısını meclisten geçirip, bunu kanunlaştıracağız. Bu sektör bu manada önemli bir yasasına kavuşmuş olacak. Çünkü mevcut 1380 sayılı kanun bu ihtiyaca cevap vermiyordu. Bunu hepimiz biliyoruz" şeklinde konuştu.
"BALIKÇILAR KAYIT ALTINA ALINACAK"
Balıkçıların kayıt altına alınarak, belirli merkezlerde kurulacak binalarda danışmanlık hizmeti verileceğini kaydeden Bakan Mehdi Eker, "Balıkçılığın yerinde kayıt ve kontrolünü, denetimini yapmak, balıkçılık sektörüne yardımcı olmak üzere 30 adet balıkçı idare binasının yapmak üzere çalışma başlatmış bulunmaktayız. Türkiye'de balıkçılık yapılan belli başlı yerlerde bu binaları, idare merkezlerini kuracağız. Bu binalarda balıkçılarımızın her türlü kayıt, denetim ve diğer birtakım danışmanlık hizmetlerini yürütülecek" dedi.
Yeni yapılanmada tekrar bir Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ihtisas edileceğini söyleyen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Konusu sadece su ürünleri olan Genel Müdürlük ihtisas ediyoruz. Bunu da parlamentoya sunma aşamasına getirdik" diye konuştu.
Konuşmaların ardından kurban kesimi ve dualarla "vira bismillah" diyen balıkçılarla birlikte balıkçı teknesine binen Bakan Eker, Sinop Limanı'nda siren sesleri eşliğinde tur attı. Bakan Eker'e AK Parti Sinop Milletvekilleri Cahit Can ve Mustafa Öztürk, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, Vali Zeki Şanal, Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, Belediye Başkanı Zeki Yılmazer ile Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Ali Bayrak ve diğer teknelerle çok sayıda balıkçı da eşlik etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.