Gıda Hattı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker: "TMO'nun fındık üreticisine tek kuruş borcu yok "

25 Aralık 2006, 17:09
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) bugüne kadar yaptığı fındık alımlarının parasının üreticiye ödendiğini ve üreticiye tek kuruş borçlarının olmadığını söyledi.

 

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ve Trabzon'un Yomra İlçesi'ne bağlı Kaşüstü Beldesi'nde yapılması düşünülen Trabzon Adalet Sarayı'nın inşa edileceği Tarım Bakanlığı'na ait arazide incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a geldi. Trabzon Havalimanı'nda gazetecilerin fındıkla ilgili sorularını cevaplayan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, TMO'nun bugüne kadar yapmış olduğu fındık alımlarının karışlığının tamamının üreticiye ödendiğini belirtti. TMO'nun fındık piyasasını düzenlemek ve üreticiyi mağdur etmemek için fındık alımlarına başladığını ifade eden Bakan Eker, "TMO olarak şu ana kadar 4 YTL brüt fiyat üzerinden 158 bin ton fındık aldık ve 540 trilyon lira para ödedik. Şu an itibarıyla vadesi gelmiş ve ödenmemiş bir kuruşu borcumuz yok. Bunu sağladık. Tabii biz piyasadan 158 bin ton fındık çekince fiyat da hareketlendi. Bizim fiyatımız belli. Vadesinde de borcumuzu ödedik. Bizim de amacımız piyasadaki fazla fındığı çekmek ve piyasanın düzenli işlemesini temin etmekti. Bunu da bu saat itibarıyla itibariyle gerçekleştirdik." dedi.

 

TMO'nun fındığı satmak için değil, muhafaza etmek için satın aldığını vurgulayan Bakan Eker, fındık satışı gibi bir düşüncelerinin olmadığını kaydetti. FİSKOBİRLİK'e de yardımcı olmak için devlet olarak kredi bulduklarını hatırlatan Eker şöyle konuştu: "FİSKOBİRLİK 2005 yılına ait geçmiş borçlarını ödesin uygun şartlarda kredi bulmasını temin ettik. FİSKOBİRLİK'in fındık almasını sağladık. Piyasadaki mal bu sayede çekildi. Bizim 158 bin ton fındığı alırken amacımız da satmak değil, bunu muhafaza ederek piyasanın regüle olmasını, fiyatın artmasını ve üreticinin lehine bir düzelme olmasını sağlamaktı. Bunu da başardık."

 

FİSKOBİRLİK'in aldığı krediyi ödeyememesi halinde bu borcun TMO'ya kalıp kalmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Bakan Eker, "Biz FİSKOBİRLİK'e üreticinin borcunu ödemesi karşılığında yardımcı olduk. Aldığı krediyi üreticinin hesabına doğrudan aktarılması şartını getirdik. Bunu da yaptık. Böyle bir durumda üreticinin fındığını vadeli olarak FİSKOBİRLİK'E vermesine bir şey diyemeyiz. Vatandaşla FİKOBİRLİK arasına girmeyiz. Hükümetimiz bu konuda da üzerine düşen sorumluluğunu yerine getirmişti." şeklinde konuştu.

Bakanlar Çiçek, Özak ve Eker, daha sonra Trabzon'un Yomra İlçesi'ne bağlı Kaşüstü Beldesi'nde yapılması düşünülen Trabzon Adalet Sarayı'nın inşa edileceği alanda incelemelerde bulunarak yetkililerden konuyla ilgili bilgi aldı. Bakanlar, daha sonra aynı alanda bulunan İl Tarım Müdürlüğü'ne bağlı Merkez Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü'nde incelemelerde bulunarak tesisteki kalkan balıklarının yetiştirildiği havuzları inceledi, balıklara yem verdi. Daha sonra Dünya Ticaret Merkezi'nde (DTM) indirim günleri adı altında açılan fuara katılan Bakanlar Çiçek, Özak ve Eker AK Parti standını geçerek burada partililerle fotoğraf çektirdi. Bakanlar Akçaabat İlçesi'nin Söğütlü Beldesi'ndeki Fevzi Hoca Balık Lokantası'nda yemek yedi ve havayoluyla Trabzon'dan ayrılarak Ankara'ya hareket etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.