Gıda Hattı

Tarım ve Gıda: Gelişmeler, Politikalar ve Öneriler

15 Nisan 2008, 00:00
Paylaş

TÜSİAD; düzenlediği "Tarım ve Gıda: Gelişmeler, Politikalar ve Öneriler" raporunu Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi Eker’in de katıldığı bir basın toplantısıyla tanıttı. Ceylan Intercontinental Otel'de gerçekleştirilen toplantıda konuşan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ; “Dünyada tarım alanlarının daralması ve küresel ısınmaya bağlı olarak iklim koşullarındaki dalgalanmanın yol açtığı düşük üretim ve yükselen enerji maliyetleri gıda fiyatlarını arttırıyor. Bu olumsuz koşullara rağmen gıda ve gıda dışı tarımsal ürün talebinde hızlı bir yükseliş var” dedi.

Gıdada yaşanan sıkıntıların ve sosyal çalkantıların birçok ülkeye yayılması endişesinin, konuyu tüm hükümetlerin ve uluslararası örgütlerin ajandasında ilk sıralara taşıdığını ifade eden Yalçındağ, "Ancak, sadece para ve insani yardım aktarmakla soruna kalıcı ve etkin bir çözüm bulunamayacak. Dünya bu sorunu, ancak tarım politikalarını değiştirerek ve korumacılığı azaltarak aşabilir" diye konuştu.

Bu yeni dönemde, Türkiye'nin de, tarım politikasını yeniden gözden geçirmek zorunda olduğunu ifade eden Yalçındağ, tanıtımı yapılan "Türkiye'de Tarım ve Gıda: Gelişmeler, Politikalar, Öneriler" başlıklı çalışmanın tarım fiyatlarındaki gelişmelerin nedenlerini ve yol açtığı yeni politika gereksinimlerini de ele aldığını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.