Gıda Hattı

Tarım Üretimdeki Kimyasallar Kayıt Altına Alınıyor

10 Temmuz 2007, 12:50
Paylaş

TARIM ve Köy İşleri Bakanlığı, tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların kayıt altına alınması ve izlenmesi uygulaması için narenciye konusunda Hatay'ı pilot bölge seçti.

Ürünlere zamanında ve belirtilen miktarlarla ilaçlama ve gübreleme yapmalarını sağlamayı amaçlayan bu uygulama nedeniyle kentte üreticilere ‘kayıt defteri’ dağıtacak. Konuyla ilgili açıklama yapan İskenderun İlçe Tarım Müdürü Bestami Zabun, yurt dışında yasak olup, Türkiye'de satışa sunulan tarımsal ilaçların ve gübrelerin Türkiye’de satıldığını ve tehlike saçtığını söyledi. Bunun önüne geçmek için üreticileri bilinçlendirdiklerini belirten Zabun, bunun için sık sık köylere giderek seminerler verdiklerini anlattı.

Zabun, “Üreticimizi bilinçlendirmek zorundayız. Bakanlığın yeni bir uygulaması olan üreticinin kayıt tutma sistemi ile ürüne ne zaman ne kadar İlaç, gübre, bitki gelişimini düzenleyicinin ne gibi hastalık belirtisi olduğunda verdikleri bilgilerini kayıt tutacak. Bu şekilde sağlıklı üretim sağlanacak. Türkiye genelinde 4 il pilot bölge olarak seçildi. Adana ve Hatay'da narenciye, Mersin'de kayısı ve Manisa'da üzüm üreticilerini tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların kayıt altına alınması ve izlenmesi için ’üretici kayıt defteri’ dağıtılacak” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.