Gıda Hattı

Tarım sigortası masrafının yarısını devlet ödeyecek

28 Ekim 2006, 13:11
Paylaş

AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Ahmet Ertük, ülkeyi etkisi altına alan yağışlı havalardan tarım sektöründeki bazı üreticilerin zarar gördüğünü belirterek, "Meclis'ten yeni çıkarılan Tarım Sigortaları Kanunu bu alanda devrim niteliğindedir ve ne kadar doğru olduğu anlaşılmıştır." dedi.

Ülke genelinde ve Aydın'da yaklaşık bir haftadır devam eden olumsuz hava şartlarının özellikle pamuk üreticisini çaresiz bıraktığını belirten miletvekili Ertürk, ürünlerini sigortalatmak isteyen çiftçilerin sigorta masrafının yarısını devletin karşılayacağını açıkladı.
Ertürk, bölgedeki zeytin üreticileri için bereket getiren yağışların, hasadı tamamlanmayan pamuk ekili arazilerde zarara yol açtığını beyan etti. Son bir haftadır devam eden etkili yağışlar sebebiyle pamukların yere dökülmeye başladığını kaydeden Ahmet Ertürk, ürünlerinin kalitesi düşen çiftçilerin mağdur olduğunu söyledi.
Daha önce çıkarılan Afet Kanunu'ndaki olumsuzlukların çiftçileri mağdur ettiğini belirten Ertürk, "Meclis'ten geçen Tarım Sigortaları Kanunu ile eksiklikler giderilmiş ve çiftçilerimiz koruma altına alınmıştır. Üreticimize prim ve değişik desteklerle sahip çıkılacaktır. Tarlalarımız, üstü açık fabrikalarımızdır." diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.