Gıda Hattı

Tarım Bakanlığı'ndan hububatta kilo başına prim desteği

2 Kasım 2006, 17:51
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, buğday için 3,5 YKr/kg, arpa, yulaf ve çavdar için 2,5 YKr/kg, çeltik için 6 YKr/kg destekleme primi ödeneceğini duyurdu.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2006 yılında yurt içinde üretimi yapılan hububat ürünleri buğday, arpa, çavdar, yulaf ve çeltik için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üreticilere, ürün satış belgesinin ibraz edilmesi şartı ile kilogram başına destekleme primi ödemesi yapacak.

Tarım ve Köyişleri Bakanlıðı tarafından yapılan açıklamaya göre, hububat üreticilerinin desteklenmesine dair 2006/11184 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 10 Kasım 2006 tarihli ve 26342 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar 15 Mayıs 2006 tarihinden itibaren geçerli olacak.
Açıklamada göre, bu uygulamada Tarım Kredi Kooperatifleri ile İl ve İlçe Müdürlükleri koordineli çalışacaklar. Üreticiler, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi ve satış belgeleri ile Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaat edecekler. Başvuruda bulunanlardan bu kooperatiflere ortaklık şartı aranmayacak.
Yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: "Çiftçilerimizin satışını yaptıkları ürünlere ait satış belgeleri il en geç 30 Nisan 2007 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
Ödemeler aylık periyotlar halinde T.C. Ziraat Bankası A.Ş aracılığı ile üreticilerin hesaplarına yapılacaktır. Bu destekleme ile ürün kalitesinin iyileştirilmesi, rekabet gücünün artırılması, ÇKS ve satış faturalarının dikkate alınarak üretimin kayıt altına alınması ve korunması, buna göre ileriye yönelik projeksiyonların yapılması, üretimin yönlendirilmesi, ihracatın artırılması, sanayinin güçlendirilmesi, üreticilerin gelir seviyelerinin yükseltilmesi, döviz kaybının önlenmesi, üretilen hububatın piyasalarda işlem görmesi, üretimi ve tüketimin artırılması hedeflenmiştir."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.