Gıda Hattı

Tarım Bakanlığı "Kuraklık Kararnamesinin" Tüm Yurdu Kapsamasını İstiyor

4 Temmuz 2007, 17:14
Paylaş

Taslak çalışmaları 17 ili kapsayacak şekilde yapılan kuraklık kararnamesinin, kapsamı 40 ile çıkarılarak Başbakanlığa gönderildi. Ancak Tarım Bakanlığı, kararnamenin yurt genelini kapsamasını istiyor.

Kararnameyle çiftçilere hem tohumluk yardımı yapılması hem de Ziraat Bankası'na olan borçlarının yüzde 7 oranında bir faizle 1 yıl süreyle ertelenmesi öngörülüyor. Yakında açıklanması beklenen kararnameyle, ürünü en az yüzde 25 oranında zarar gören çiftçiler, kuraklık desteğinden faydalanabilecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre bu yıl, yağışlar Ege Bölgesi'nde yüzde 45, Marmara Bölgesi'nde yüzde 33, İç Anadolu Bölgesi'nde 22 ve Akdeniz Bölgesi'nde ise yüzde 12 azaldı. Kuraklığın özellikle İç Anadolu ve Ege Bölgesi'ndeki ürünlere önemli zararlar verdiği, bu nedenle buğday veriminde düşüşün İç Anadolu'da yüzde 80, Ege Bölgesi'nde yüzde 40, Çukurova'da yüzde 10 dolayında olduğu kaydedildi. Marmara'nın bazı kısımlarında da verim kayıpları bulunduğu ifade ediliyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuraklığın Türkiye'nin buğday rekoltesini yaklaşık 2 milyon ton azaltacağını tahmin ediyor. Ekmeğin fiyatı değişmeyecek.

Aşırı sıcaklarla birlikte yaşanan kuraklığın buğdayda korkulacak miktarda kayba neden olmadığı, yüzde 10-12'lik kaybın ise ekmek gibi buğdaya bağlı ürünlerin fiyatını etkilemeyeceği belirtildi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) ve piyasada, her türlü olağan haller dikkate alınarak depolanması gereken buğdayın bulunduğunu, kuraklıktan doğan kayıptan endişe edilmemesi gerektiğini söyledi. Kirişçi, kuraklıktan en fazla etkilenen İç Anadolu'da ürün kaybının da geçen yıla oranla yaklaşık 1.5 milyon ton olabileceğini söyledi.

Buğday rekoltesinde ürün kaybının yüzde 40'ı bulacağı yönündeki görüşlerin gerçeği yansıtmadığını anlatan Kirişçi, kaybın yüzde 10-12 aralığındaki gerçekleşeceğini ve büyük bir sıkıntı yaşanmayacağını savundu. Kirişçi, “Buğday hasadı yapan çiftçilerin, ürününü bugünlerde TMO'ya ve tüccara satmayarak daha fazla kâr etme düşüncesiyle elinde tutuyor. Bu da mevcut fiyatın yükselmesine neden oluyor. Yani tüccar değil, çiftçi fiyatı yükseltiyor. Buğdayı hasat döneminde, yapılan 1 milyar 50 milyon YTL ödeme, çiftçinin nakit ihtiyacını karşıladığı gibi, buğdayı da elinde tutmasına sebep oldu. Bu nedenle ekmek fiyatlarına yansıyacak bir durum söz konusu olamaz. Türkiye'nin buğday açığı olursa, tüketimle ilgili bir sıkıntının yaşanmaması için mutlak yolla ithalata gidilir” dedi

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.