Gıda Hattı

Tar-et projesi 2007 yılında hayata geçirilecek

13 Ağustos 2006, 16:52
Paylaş
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde istihdamı artıracak ve hayvancılığın gelişimini sağlayacak sözleşmeli besicilik projesi (Tar-et) 2007 yılında hayata geçirilecek.

Diyarbakır Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Sait Şanlı, Tar-Et Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada, projenin bölge için büyük önem taşıdığını vurguladı. Şanlı, Doğu ve Güneydoğu'da istihdama yönelik uygulanacak projenin son dönemlerde besici ve çiftçilere verilen desteklerden en büyüğü olduğunu dile getirdi. Projenin 28 ilde uygulanacağını anlatan Şanlı," Üretici, Tarım Kredi Kooperatifine üye olarak büyükbaş hayvan kredisi alabilecek. Beslediği hayvanı Et ve Balık Kurumuna satabilecek." dedi. Şanlı, şöyle devam etti: "Proje için Tarım Kredi Merkez Birliği Genel Müdürlüğü, Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü protokol imzalandı. Proje kapsamında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 28 İl'de sözleşmeli besicilik yapılacak ve Et ve Balık Kurumu kombinalarında kesilecek olan etlere kilo başına 1 YTL teşvik primi verilecek. 10 yıl sürecek olan proje ile yılda 6 bin besiciye iş imkânı sağlanması, 88 bin sığırın besiye alınması ve 20 bin ton ilave kaliteli et üretilmesi planlandı."

Hükümetin çiftçileri verdiği desteğin yanı sıra Avrupa Birliği'nin hibeleri sayesinde hayvancılılıkta son yıllarda büyük gelişme olduğunu anlatan Şanlı, hayvan sayısında ve hayvancılık yapanların sayısında da artış olduğunu belirtti. Şanlı, "Güneydoğu Anadolu'da 1984'ten önce 25 milyon küçükbaş, 11-12 milyon büyükbaş hayvan vardı. Şimdi ise 4,5 milyon küçükbaş, 2,5 milyon adet de büyük baş hayvan yetiştiriliyor. Hükümetin son projesinden oldukça umutluyuz. Projenin bölgede hayvancılığı yeniden canlandıracağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.