AramaArama
Gıda Hattı

Tam 168 ülke risk altında! Türkiye için durum ne?

16 Haziran 2019, 13:42
Paylaş
Tam 168 ülke risk altında! Türkiye için durum ne?

Bu yıl BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin kabulünün 25. Yılına rastlayan 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinliklerine, Türkiye ev sahipliği yapacak. Çölleşme ve kuraklık 168 ülkede, 1,5 milyar insanı etkiliyor. Çölleşme Risk Haritası’na göre topraklarımızın yaklaşık yüzde 20’si zayıf, yüzde 52’si orta ve yüzde 19’u yüksek risk grubunda bulunuyor.  

Her yıl farklı bir ülkede yapılan 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinliklerinde, kuraklık ve çölleşmenin Dünya’mızın geleceği için nasıl bir tehdit oluşturduğu ortaya konuluyor.

17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü

Bu yıl, Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin kabulünün 25. Yılına denk gelen 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü etkinliklerine, Türkiye ev sahipliği yapacak.

Çölleşme ve kuraklığın olumsuz etkileri ve doğuracağı sonuçlar hakkında toplumun bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması hedeflenen etkinliklerin açılışında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bir konuşma yapacak.

Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü kapsamında 17-19 Haziran tarihlerinde, Ankara'da fotoğraf yarışması, panel, Uluslararası Toprak Kongresi gibi pek çok etkinlik de düzenlenecek.

Açılış törenine yaklaşık 20 ülkenin bakanı ve üst düzey bürokratları ile uluslararası ajanslardan 16 medya mensubu, 20 ülkeden 50 civarı uzman ve etkinlik kapsamında düzenlenecek Uluslararası Toprak Kongresi'ne de 58 yabancı araştırmacı katılacak.

Etkinliklerde farklı konuların yanı sıra ana çerçeve çölleşme ve arazi tahribatıyla mücadele ve toplumun değişik kesimlerinde görülen etkileri ile ilgili neler yapılabileceği konuları da gündeme gelecek.

agac-collesme-gidahatti

Çölleşme ve kuraklık 168 ülkede, 1,5 milyar insanı etkiliyor

16 Haziran Toprak Bayramı ve 17 Haziran Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, herkesin toprağın önemini kavraması gerektiğini bildirdi. Toprakların korunması ve tarımın geleceğinin, doğal yapının durumuyla doğrudan ilişkili olduğunu belirten Bayraktar, erozyon, tuzluluk ve çoraklaşma ile tarım arazilerinin yanlış ve amaç dışı kullanımının ülkemiz topraklarının en önemli sorunu olduğunu söyledi.

Nüfus artışına bağlı olarak bütün dünyada topraklar üzerindeki baskının her yıl biraz daha yoğunlaştığının altını çizen Bayraktar, dünyada çölleşme ve kuraklığın kara alanlarının dörtte birini, 168 ülkeyi ve 1,5 milyar insanı doğrudan etkilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu nüfusun 250 milyon kadarı ciddi risk altında iken, yaklaşık 10 milyon kadarı çölleşme/arazi tahribatı ve kuraklık nedeniyle göç etmek durumunda kalmıştır. Çölleşme/arazi tahribatı ve kuraklık sebebiyle dünyada her yıl 12 milyon hektar tarım arazisi bozulmakta, 5,6 milyon hektar orman arazisi azalmaktadır.

“Topraklarımızın yüzde 19’u yüksek risk grubunda”

Ülkemiz Çölleşme Risk Haritası’na göre de topraklarımızın yaklaşık olarak yüzde 20’si zayıf, yüzde 52’si orta ve yüzde 19’u yüksek risk grubunda bulunmaktadır. Türkiye'de Konya gibi kurak ve mikro klima özelliği gösteren bölgelerimiz bulunmakta ve bu alanlar çölleşme açısından sıcak noktalarımızı oluşturmaktadır. Konya-Karapınar, Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar çok yüksek risk taşıyan bölgeler olarak görülürken, Tuz Gölü havzası, Ereğli-Karaman bölgesi, Urfa-Ceylanpınar-Mardin-Batman hattıyla Eskişehir çevresi orta ve yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. Yeşilin, yağışın ve nemin bol olduğu Karadeniz bölgesi ise en düşük risk sınıfında yer almaktadır.”

Bayraktar, topoğrafyanın çok engebeli olması, farklı iklim özelliği yanında, bitki örtüsünün tahrip edilmesi ve yetersizliği, tarım ve orman arazilerinin amaç dışı kullanımı, yanlış tarım uygulamaları, meraların aşırı ve düzensiz kullanımı, bilinçsiz ve aşırı sulama,  toprak kirlenmesi ve vahşi madencilik faaliyetlerinin çölleşmeyi hızlandırdığını dile getirdi.

TZOB Başkanı Bayraktar, her geçen yıl artarak devam eden arazi bozunumunu önlemek ve toprağı korumak için küresel boyutta önlemler alınması gerektiğine de dikkati çekti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.