Gıda Hattı

Talibi çoktu… WhiteWave’i Danone satın aldı

11 Temmuz 2016, 14:50
Paylaş
Talibi çoktu… WhiteWave’i Danone satın aldı

Türkiye’de de faaliyet gösteren Fransız gıda devi Danone, küresel gıda piyasasının bir başka devi, ABD merkezli organik gıda üreticisi WhiteWave Foods satın alması için anlaşmaya vardı.

Fransız gıda devi Danone, ABD’de yeni satın alma ile doğal ve sağlıklı ürünler pazarında atağa geçiyor.

danone-whitewave-ceo-gidahatti

Türkiye’de de faaliyet gösteren Danone Groupe, 12,2 milyar dolara ABD Colorado merkezli doğal ve organik gıda ürünleri üreticisi WhiteWave Foods'u satın aldığını duyurdu. ABD'li şirketi borçları ile birlikte satın alacağını duyuran Danone’dan yapılan yazılı açıklamada, WhiteWave için hisse başına 56.25 dolar ödeneceği kaydedildi. Bu rakam, New York Borsası'nda işlem gören VVhiteWave Foods hisseleri için borsada ortaya çıkan fiyatın yaklaşık yüzde 20 daha fazlasının ödeneceği anlamına geliyor.

Danone, Kuzey Amerika pazarında büyüyecek

Danone Groupe CEO'su Emmanuel Faber ve WhiteWave Foods CEO'su Gregg Engels, iki grup arasında varılan anlaşmadan sonra birlikte bir açıklama yaptılar. Danone Groupe CEO'su Emmanuel Faber, "Bu satın alma, bizim Danone olarak özellikle Kuzey Amerika pazarında büyümemizi ve daha geniş platformda varlığını destekleyecek" dedi.

danone-ceo-emmanuel-faber-gidahatti

WhiteWave Foods CEO'su Gregg Engels da, Fransız Danone ile varılan anlaşmayı hissedarlarına oldukça önemli miktarda nakit verme imkanı sağlayan "ikna edici" bir anlaşma olarak nitelendirdi.

WhiteWave Foods, Danone dışında uzun süredir diğer rakip şirketler olan Campbell Soup, Kellogg Company ve General Mills gibi devlerin de satın alınabilecek şirket listesindeydi.

danone-whitewave-urun-gidahatti

ABD’li gıda devinin cirosu 3.9 milyar dolar

Organik ve sektör ortalamasının çok üzerinde fiyatlara sahip ürünleriyle tanınan WhiteWave Foods, son 3 yılda satışlarını yıllık ortalama yüzde 10 artırdı. Firma geçtiğimiz yıl 3.9 milyar dolar ciro ve 168.9 milyon dolar net kâr elde etti. Bu yıl ise satışlarını yüzde 11 oranında artırmayı hedefliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.