Gıda Hattı

Tahtakale tabela kapattı, Ekonomi Bakanı Zeybekci müdahale sinyali verdi

23 Mayıs 2018, 14:15
Paylaş
Tahtakale tabela kapattı, Ekonomi Bakanı Zeybekci müdahale sinyali verdi

Dövizdeki dalgalanma nedeniyle İstanbul Tahtakale’deki bazı döviz büroları tabela kapatırken, hükümet cephesinden sessizliği bozan ilk isim Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci oldu. Zeybekci, dövizdeki hareketlilikle ilgili olarak, “Sağlıksız fiyat oluşumları yaşanmakta. En doğru hamlenin en uygun zamanda yapılacağına güvenimiz tam” dedi.

Doların 4.92 liralık yeni rekoru, Tahtakale'de bulunan dövizcileri hareketlendirdi. 4.92'e çıkan dolar kısa sürede tekrar 4.82'ye kadar düştü. Dövizdeki dalgalanma nedeniyle buradaki bazı döviz bürolarının tabela kapattığı, yani döviz alım ve satışını kısa süreli durdurduğu görüldü.

Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin açıklaması

Dolardaki hareketliliğe ilişkin hükümet cephesinden beklenen ilk açıklama, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi.  Zeybekci, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Reel ekonomi, büyüme, ihracat, istihdam ve kapasite kullanım oranları, ayrıca gelecek beklentilerine ilişkin öncü gösterge olarak yatırım teşvik başvuruları ve dünyanın en iddialı teşvik sistemine olan ilgi ile dünyada bu bakımdan ilklerde yer alan ülkemiz, kur ve faiz oranlarında hak etmediği dalgalanmalar ve döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşamaktadır.

“En doğru hamle, en uygun zamanda yapılır”

İlgili kurumlarımız, reel sektörün başarısının, emeğinin ve alın terinin bu doğrultuda heba edilmemesi; döviz piyasasındaki dengesizliğin kaldırılması için gerekli araç ve yetkiye sahiptir.

Bu sorumluluğu alarak, en doğru hamlenin en uygun zamanda yapılacağı konusunda güvenimiz tamdır.

Hükümetimiz her zaman serbest piyasa ekonomisini esas almıştır ve bu anlayışla devam edecektir. Mali disiplinden ve enflasyonla mücadeleden ödün verilmeden, sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedeflerimiz gerçekleştirilecektir.”

CHP, Merkez Bankası için taahhüt istedi

Hazine eski müsteşarlarından CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise yazılı bir açıklama yaparak, Türk lirasının serbest düşüşte olduğunu, ekonomide ani duruş riskinin giderek arttığını bildirdi.

Açıklamasında, “Merkez Bankasının araç bağımsızlığı topluma yazılı olarak taahhüt edilmelidir” diyen Öztrak, “OHAL’i kaldırmak için TBMM derhal toplantıya çağırılmalı. Saray’ın kerameti kendinden menkul danışmanlarıyla yollar ayrılmalı. Türkiye’de borç yükü altında ezilen şirketlerin bilançoları ve vatandaşların mutfakları yanıp kül olmadan acilen tedbir alınması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

merkez-bankasi-gidahattiİş Yatırım: Merkez Bankası’nın müdahalesi gerekiyor

İş Yatırım'ın piyasa bülteninde, Cuma gününden bu yana yüzde 6,0 değer yitiren liranın kayıplarını "kısmen geri alması için" Merkez Bankası'nın müdahalesinin gerektiğine dikkat çekildi.

İş Yatırım’ın “Türk lirasının engellenebilir düşüşü…” başlıklı günlük piyasa bülteninde, liranın düşüşünün devam ettiği ve Cuma gününden beri görülen kaybın yüzde 6,0’yı bulduğu belirtildi ve şu değerlendirme yapıldı:

“Bu defa düşüş gelişmekte olan ülkelere yayılan bir satış dalgasından kaynaklanmıyor. Tam tersine kırılgan beşli arasında görülen real, ruble, rand, Kolombiya ve Şili pesolarında güçlü değer kazancı var.

Türkiye varlıklarında Türk lirasındaki değer kaybından bağımsız bir toparlanma çabası görüyoruz. Hisse senetlerinde, devlet iç borçlanma senetlerinde, euro tahvillerde en çok değer kazanan para birimleri arasında yer aldık.

Ancak yükselişin devam etmesi için Merkez Bankası’nın müdahalesi ve Türk lirasının kayıplarını kısmen geri alması gerekiyor.”

Altınsaç: “Bu iş Merkez Bankası’nı aştı”

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Actus Portföy Araştırma Direktörü Gizem Öztok Altınsaç ise kurlarda art arda gelen tarihi rekor düzeylere ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Artık bu iş Merkez Bankası’nı aştı. İş işten geçti. Ekonomi yönetiminden bir açıklama yapılması gerekiyor. Yoksa bu durum dönüp dolaşıp reel sektörümüzü ve ülke ekonomimizi vurur” dedi. Altınsaç, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Gerekli önlemler alınmadığı için bu noktaya gelindi. Aslında çok geç kalındı zaten. Gerektiğinde faiz artırımı gelmedi, piyasada faizler çoktan arttı; dönüp dolaşık reel sektörü vurabilir bu durum.

Bu iş Merkez Bankası’nı aştı. Çünkü reel sektörün çok büyük bir açık pozisyonu var. Bu noktadan sonra artık ekonomi yönetiminin de neden bu noktaya gelindiği ve neden önlem alınmadığını açıklaması gerekiyor. Ekonomi yönetiminden bir açıklama gelmezse daha da gideriz bu yönde. Hızla bir önlem gelse, gene bir sakinleşme olabilir.

Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplandığında sadece Merkez Bankası değil, diğer ekonomi yönetimi de oluyor. Bu iş sadece Merkez Bankası’na mal edilmemeli. Topyekûn ülkemizi ve tüm ekonomi yönetimini ilgilendiren bir konu bu.

dolar-gidahatti“Göz göre göre bu noktaya gelindi”

Piyasalar zaten iki haftadır Merkez Bankası’ndan atması gereken adımı bekliyor; fakat artık iş işten geçti.

Merkez Bankası’nın en azından piyasanın ateşini bir nebze almak için 200-250 baz puan faiz artırımı yapması gerekir. Bu da yeterli olmayacaktır bu noktadan sonra, fakat en azından piyasanın ateşini biraz alabilir.

Reel sektörde şirketler ciddi kur zararı yazacak ve bu bilançolarında kesinlikle ciddi bir baskı oluşturacaktır.”

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.