Gıda Hattı

Tabet: "Türkiye'nin FAO'ya Desteği Çok Önemlidir"

12 Eylül 2007, 18:09
Paylaş

Ekim ayında emekliye ayrılacak olan FAO Türkiye Temsilcisi Abdellatif Tabet, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’e veda ziyaretinde bulundu.

Görüşmede Bakan Eker, FAO ile ortak bir çok çalışmaya imza atıldığını belirterek Haziran ayında FAO’nun Ankara’da açıldığını hatırlattı. Orta Asya’ya yönelik FAO hizmet ve projelerinin Ankara’daki Orta Asya Alt Bölge Ofisi tarafından üretildiğini ifade eden Bakan Eker, “FAO’nun bu hizmetlerine Türkiye’de büyük destek sağlıyor. Burada hazırlanan tarımla, gıdayla ilgili projelere Türkiye yardım sağlamaktadır. Türkiye FAO’dan yardım alan bir ülkeyken artık yardım eden bir ülke konumuna gelmiştir” diye konuştu. FAO teşkilatının bu tür çalışmalarını son derece başarılı bir şekilde yöneten Aldellatef Tabet’in yakın zamanda emekli olacağını ifade eden Bakan Eker, “Ben bu vesile ile şimdiye kadar çok yararlı çalışmaları sebebiyle kendisine teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yaşamında da başarılar diliyorum. Kendisini her zaman iyi dost ve temsilci olarak anacağız. Emekliliğinden sonra yerleşeceği ülkesi Fas’ın, ülkemiz ile ilişkilerinin geliştirilmesinde katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

FAO Türkiye Temsilcisi Abdellatif Tabet ise “ FAO son 50 yılda, Türkiye’nin tarım ve kırsal kalkınma alanındaki gelişmelerin şahididir. FAO şunu kesinlikle görüyor ve inanıyor ki, Türkiye kendine yeterli duruma gelen sayılı ülkelerden birisi durumundadır. Tarım alanında yeterliliği ötesinde, FAO ve diğer yardıma muhtaç ülkelere de destek veren bir ülke konumuna gelmiştir” dedi.

Türkiye’nin son yıllarda ihracatta da önemli bir yere ulaştığını söyleyen Tabet, “2007 yılı Türkiye ve FAO arasında çok başarılı çalışmaların yapıldığı bir yıl olmuştur. Sayın Bakanın ve hükümetin büyük desteğiyle, Türkiye’de Orta Asya Cumhuriyetleri için alt bölge ofisi açılmış ve sadece yer sağlamakla kalmayıp FAO’ya bir işbirliği projesi de sunulmuştur.

Türkiye’de ve diğer bölge ülkelerinde tarımın geliştirilmesi için el ele işbirliği programlarını geliştirme yönünde karar verilmiştir. Türkiye ve FAO arasında yapılan işbirliği ve anlaşma, Dünya’da FAO’nun diğer bölgelerde kurduğu ofislerden çok daha farklı ve özelliği olan bir noktadadır. Bunun da özelliği bu yapılan işbirliğinin öneminden kaynaklanıyor” şeklinde konuştu. Kasım ayında Roma’da yapılacak FAO Konferansı’na Bakan Ekeri davet eden Tabet, “Türkiye’nin FAO’ya desteği çok önemlidir. Sadece mali destekler açısından değil, ayrıca esneklik desteği de önemli. FAO’nun karar verme mekanizmalarında da Sayın Bakanımızın büyük katkıları olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.