Gıda Hattı

Su’yu en güzel resmedenler ödüllerini aldı!

22 Mart 2019, 17:42
Paylaş
Su’yu en güzel resmedenler ödüllerini aldı!

22 Mart Dünya Su Günü’nde DSİ ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Su Elçileri İşbirliği Anlaşması imzalanırken, afiş, resim, şiir yarışması ödülleri de sahiplerini buldu. 

Bu yıl BM tarafından belirlenen "Kimseyi Geride Bırakmamak" teması ile kutlanan 22 Mart Dünya Su Günü etkinliği, DSİ Genel Müdürlüğünde yapıldı.

Su Elçileri İşbirliği Anlaşması

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü, Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu’nun katıldığı etkinlikte, DSİ Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Su Elçileri İşbirliği Anlaşması da imzalandı. Cem Gençoğlu ve Mevlüt Aydın’ın imzaladığı anlaşma kapsamında, Su Elçileri tarafından Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Su Elçileri etkinlikleri düzenlenecek.

“Kimseyi Geride Bırakmamak, ülkemize yakışır bir slogan”

Dünya Su Günü etkinliğinde konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, her yıl farklı bir tema altında yapılan Dünya Su Günü kutlamaları için 2019 yılı temasının “Kimseyi Geride Bırakmamak” olarak belirlendiğine dikkat çekti.

“Bu temanın Ülkemize yakışır bir slogan olduğunu ifade etmek isterim. Ülke olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında insanların temiz suya erişimi konusunda ciddi çalışmalar yapmaktayız” diyen Özkaldı, bugün dünyada aşırı yoksul olan %20’lik kesimin, toplam gelirin yalnızca %1’ine sahip olduğunu ve temel hizmetlerden yararlanamadıklarını söyledi.

İklim değişikliği ile başa çıkmak, su kaynaklarını sürdürülebilir biçimde yönetmek, suları miktar ve kalite olarak korumak, tüm bireylerin su ve sanitasyona erişmesini, ayrıca geçimlik tarımsal üretim yapabilecek kadar sulama suyu elde etmesini sağlamanın devletlerin asli vazifesi olması gerektiğini belirten Akif Özkaldı, şöyle devam etti:

Suriye ve Afrika’da 2,5 milyon kişiye içme suyu temin edildi

“Türkiye bugün dünyanın en çok sığınmacıya sahip ülkelerinden birisi. Bu nedenle mevcut ve gelecek gereksinimlere cevap verebilmek için gereken altyapı projeleri sürdürülmektedir. Özellikle Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların dayanımının artırılması amacıyla projeler geliştirilmektedir.

Toplamda Afrika ve Suriye’de açılan 591 adet kuyu ile 2,5 Milyon kişiye içme suyu sağlanmıştır. Ayrıca çalışılan ülkelerde eğitim faaliyetlerine çok önem verilmektedir. Cibuti’de inşa etmekte olduğumuz barajda da çalışmalar devam etmektedir.

Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Adana’da toplamda 30 adet su sondaj kuyusu ile yaklaşık 650.000 kişiye yetecek temiz içme ve kullanma suyu temin edilmiştir.

Bunların dışında Türkiye’de kamp bölgeleri dışında Suriyelilerin yaşadığı başta Kilis ilimiz olmak üzere Belediyelere katkı amaçlı içme ve kullanma suyu temini için toplam 42 adet su sondaj kuyusu inşa edilmiştir. Yapılan tüm su sondaj faaliyetleri kapsamında toplam 10.500.000 TL harcanmıştır.”

Sırbistan, Afganistan, Pakistan, Arnavutluk, Karadağ, Slovenya gibi ülkelerde de çalışmaların devam ettiğini bildiren Bakan Yardımcısı Özkaldı, ““Asrın Projesi KKTC Su Temin Projesi ile KKTC’de yaşayan vatandaşlarımızın önce içme suyu ihtiyacını karşıladık, ardından da KKTC topraklarını bereketlendirecek sulama tesisimizin temelini attık. İşte bütün bu çalışmalar BM’in bu yıl için belirlediği “Kimseyi Geride Bırakmamak” sloganı ile birebir örtüşmektedir” dedi.

Tatlı suların ancak binde 76’sı kullanılabiliyor

Konuşmasında dünyadaki toplam 1 milyar 400 milyon km3 suyun %97,5’i’nin denizlerde ve okyanuslardaki tuzlu sulardan oluştuğuna vurgu yapan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ise, “Geriye kalanın yalnızca %3’ü tatlı su kaynağıdır. Bunun da %2,24’ü buzullardadır. Yani şu anda mevcut olan tatlı suyun sadece binde 76’sı çeşitli maksatlar için kullanılabilmektedir. Dünya nüfusunun üçte biri yeterli ve sağlıklı su kaynaklarına sahip değildir. Kullanılabilir suyun dengeli dağıtıldığını da iddia etmek mümkün değildir.” dedi.

DSİ’nin kurulduğu 1954 yılından bu yana 1414 adet baraj ve gölet inşa ettiğini, 3036 sulama tesisi ile 66 milyon dekar tarım alanını suyla buluşturduğunu açıklayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“GAP tamamlandığında Avrupa’yı besleyecek gıda kapasitesine sahip olacak”

“Suyun yaşamsal önemi günümüzde sosyal, çevresel, stratejik ve ekonomik boyutlarıyla ele alınmaktadır. Bunun yanında suyun dünya ekonomisi içindeki en önemli etkisi tarımsal üretimdeki öneminden kaynaklanmaktadır.

Genel Müdürlüğümüz tarafından uygulamaya konulan ve bünyesinde barajları, hidroelektrik santral projelerini, sulama yatırımlarını barındıran ve Cumhuriyet Tarihimizin en büyük projelerinden biri olarak adlandırılan GAP’ın, tamamlandığında Avrupa’yı besleyecek gıda kapasitesine sahip olduğu, bilinen bir gerçektir. GAP gibi devam eden ve bölgesel gelişmeden çok ülke kalkınmasına katkı yapacak KOP, DAP, GÖL-SU gibi projelerde de baraj, gölet ve sulama tesislerinin tamamlanması ile birlikte ürün çeşitliliği ve gıda üretimimiz artacaktır. Toplulaştırma projelerimiz ile birlikte sulama sektöründe daha fazla verim elde etmemiz de mümkün olacak.”

Nüfusumuz hızla artmasına rağmen tarım yapılan arazilerimizin gün geçtikçe azalmakta olduğunun altını çizen DSİ Genel Müdürü, “81 milyon nüfusun gıda güvenliğini sağlamak için arazilerimizde toplulaştırma yaparak tarımsal sulamaya geçmemiz şart” ifadesini kullandı.

DSİ 43 milyon kişiye içme suyu sağlıyor

DSİ Genel Müdürlüğü olarak sulama yatırımları dışında içme kullanma suyu temini çalışmaları da gerçekleştirdiklerini vurgulayan Aydın, şu bilgileri verdi:

“Ekonomik kalkınma ve refahımız için; gıda üretimi için; sağlıklı bir hayat için; en temel ihtiyacımız olan içme suyu temini için ciddi yatırım yapıyor, halkımızın Avrupa Birliği standartlarında içme kullanma suyu tüketmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, 81 ilimizde yaşayanların ihtiyacı olan suyu temin etmek için bütün plan ve programlarımızı yaptık.

Bugün itibarıyla İşletmede olan 240 adet tesisten yaklaşık 43 milyon kişiye yılda 4,04 milyar m3 içmesuyu sağlanmaktadır. 81 il merkezinin 2040-2050 yıllarına kadar su ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla “İçme suyu Eylem Planı” hazırlanmış ve yürürlüğe konulmuştur. Böylece ülkemizde musluklardan her daim su akacaktır. Zira su medeniyettir.”

Mevlüt Aydın konuşmasını, “Sadece ülke sınırları içinde değil, gönül coğrafyamıza da gereken desteği vermek adına, onların da su kaynaklarını değerlendirme adına çalışmalar yapıyoruz. Kuzey Kıbrıs’tan Cibuti’ye, Moritanya’dan Suriye’ye, Afganistan’a Pakistan’a kadar “Kimseyi Geride Bırakmama” adına ciddi çalışmalar yapılmıştır; bundan sonra da yapılmaya devam edecektir. Herkesin temiz suya ulaştığı, israf etmediği, suyu ve çevreyi kirletmediği bir dünyada yaşamak dileğiyle,  Su Gibi Aziz Olunuz” diyerek tamamladı.

Dünya Su Günü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Konuşmaların ardından Dünya Su Günü dolayısıyla DSİ’nin düzenlediği yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi.

Etkinliğin sonunda, yarışmalarda dereceye giren eserlerin yer aldığı serginin açılışı da yapıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.