Gıda Hattı

Suyu az içiyorsanız DİKKAT! Sıvı kaybı sağlığınızdan edebilir

21 Mart 2016, 11:36
Paylaş
Suyu az içiyorsanız DİKKAT! Sıvı kaybı sağlığınızdan edebilir

Sağlık için yapılması gereken en önemli şey su içmek! Artan sıvı kaybı halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği hatta bilinç kaybına kadar birçok hastalığa neden olabilir. 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle su tüketimine dikkat çeken Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat “Özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gereken hastalar kendilerine çok dikkat etmeli, almaları gereken sıvı miktarını doktorlarına sormalıdır. Sağlıklı kişiler eğer aşırı miktarda su kaybetmiyorsa genellikle günde 2-3 litre sıvı almalıdır” dedi. Detaylar haberimizde…

su-gidahattiVücudun yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Yeterli sıvı alınmaması halinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir. Suyun vücuttaki dengesi,  böbrekler başta olmak üzere birçok organ tarafından sağlanır. İdrar, dışkı, ter ve solunum yolu ile kaybedilen su, yenilen yemekler, içilen su/sıvı ile yerine konularak, vücut için gereken denge sağlanır.

Yaşlılar ve çocuklar dikkat!

Prof. Dr. Tekin Akpolat, sıvı kaybının özellikle yaşlılarda ve bebeklerde problem yaratabileceğine dikkat çekerek, “Sokakta, özellikle güneşli havalarda oynayan veya çok yüksek ateşi olan çocuklar farkında olmadan sıvı kaybedebilir. İshal, kusma gibi olağan dışı sıvı kayıpları yaşlı ve çocuklarda dramatik sorunlara yol açabilir.” dedi.

Sıvı kaybı bilinç kaybı yaşamanıza neden olabilir

Prof.-Dr.-Tekin-Akpolat-gidahattiSu kaybının en sık belirtisinin susuzluk hissi, halsizlik ve ağız kuruluğu olarak ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Akpolat, “Halsiz kalan kişi kendini kötü hisseder, canı bir şey yapmak istemez. Sıvı kaybı artınca baş dönmesi, çarpıntı, tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. İleri sıvı kayıplarında tansiyon düşer, nabız artar, kas krampları oluşur, böbrek yetmezliği ortaya çıkar ve bilinç kaybı olabilir. Aşırı sıvı kayıplarına bağlı ortaya çıkan sorunlar kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi organlarda ilave bozukluklara yol açar. Bu bozuklukları tedavi etmektense önlemek daha kolaydır. Bu nedenle özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gereken hastalar kendilerine çok dikkat etmeli, almaları gereken sıvı miktarını doktorlarına sormalıdır. Sağlıklı kişiler eğer aşırı miktarda su kaybetmiyorsa genellikle günde 2-3 litre sıvı almaları yeterlidir.” diye konuştu.

Az su içmek uzun dönemde de tehlikeli

Böbrek taşı ve tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu olan hastalarda su içmenin daha çok önem kazandığını belirten Akpolat, tuvalete gitmemek için su içmemenin, böbrek taşı, idrar yolları enfeksiyonunun yanı sıra işeme ile ilgili bozukluklara da yol açacağının altını çizdi.

Su içemiyorsanız sulu meyveler tüketin

Su içemeyen veya içmeyi sevmeyenlerin alternatif sıvıları tercih etmesi gerektiğini kaydeden Akpolat, “Meyve suları, çay, kahve, kompostolar, ayran, süt, limonata, taze meyve suları, karpuz, kavun gibi meyveler iyi seçeneklerdir. Meyve suları şeker hastalarında veya çocuklarda problem yaratabilir. Tuzlu ayran da kalp veya yüksek tansiyon hastalarında sorun yaratabilir.” şeklinde konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.