Gıda Hattı

Suudi Arabistan’a ihracatta 21 Ocak’a dikkat!

14 Ocak 2015, 21:31
Paylaş
Suudi Arabistan’a ihracatta 21 Ocak’a dikkat!

Suudi Arabistan’ın ithalatta bir süredir test çalışmalarına başladığı düzenlemeler, 21 Ocak 2015 tarihinde uygulamaya konulacak. Bu ülkeye ihracat yapan firmaların, düzenlemeler kapsamında elektronik ortamda sisteme kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nin, Aralık 2014’te Ekonomi Bakanlığı’na ilettiği bir notada ithalattaki yeni düzenlemelere ilişkin bilgi verildi. Söz konusu notada, 15 Aralık 2014 tarihinden itibaren Suudi Arabistan’a ihracat yapan firmaların ticari faturalarını ve menşe şahadetnamelerini gümrük sistemine güvenli bir şekilde elektronik ortamda iletebilecekleri, www.exportal.com adresinden ulaşılabilecek internet portalının test çalışmasına başlanacağı, söz konusu uygulamanın halen Suudi Arabistan gümrük makamları tarafından talep edilen ve kağıt üzerinde doldurulan formların yerini alacağı bildirildi.

Gümrük işlemlerinin hızlandırılması hedefiyle test çalışmalarına başlanan uygulamanın 21 Ocak 2015 tarihinden itibaren fiilen hizmete gireceği belirtilen notada, bu tarihe dek sisteme kayıt yapmayan ve ürünlerinin kargo bilgilerini, faturalarını ve menşe şahadetnamelerini sistem üzerinden girmeyen firmaların evrakının Suudi Arabistan gümrük kapılarında hiçbir işleme tabi tutulmayacağı uyarısı yapıldı.

Notaya göre İhracatçı Hesabı açılabilmesi için, https://www.exportal.com/English/Registration/Pages/NewExporter.aspx linkinde yer alan formların doldurulması, E-posta hesabının aktive edilmesi, Kullanıcı Anlaşmasının basılması, imzalanması ve kaşelenmesi, Kullanıcı Anlaşmasının Türkiye’deki ticaret odası ile Ankara’daki S. Arabistan Büyükelçiliği veya İstanbul’daki S. Arabistan Konsolosluğu tarafından onaylanması gerekiyor. Anılan onayı müteakip, 3 gün içerisinde söz konusu hesap aktive ediliyor.

Yazıda ayrıca, projeyi yürüten Nasej isimli şirketin bu hizmetten yararlanmak isteyenler için Fahad Al-Jasim adlı kişiyi yetkili olarak tayin ettiği, bu kişiye [email protected] adresinden ya da 00966541833356 numaralı telefondan ulaşılabileceği kaydedildi.

Ekonomi Bakanlığı, ihracatçı firmaların S. Arabistan’a yapacakları ihracatta sıkıntı yaşamamaları ve mağdur olmamaları için sürenin de çok kısa olmasını göz önünde bulundurarak, bir an önce belirtilen işlemleri yapmaları uyarısında bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.