AramaArama
Gıda Hattı

Suudi Arabistan umre başvurularını açıyor. Kriterler ne?

8 Ağustos 2021, 14:44
Paylaş
Suudi Arabistan umre başvurularını açıyor. Kriterler ne?
Suudi Arabistan yönetimi, umre ziyaretleri için yurt dışından, onaylı Covid-19 aşılarını yaptıranların başvurularının yarından itibaren alınacağını duyurdu.

Bu yıl hac ibadeti için yurt dışından başvuru kabul etmeyen Suudi Arabistan yönetimi, umre ziyaretleri için yurt dışından başvuruların yarından itibaren alınacağını duyurdu. Başvuru sahiplerinin, ülkede onaylı Covid-19 virüs aşılarını yaptırdığına dair belgeyi yanlarında bulundurmaları gerekecek. Diyanet ise Suudi Arabistan'ın Türkiye dahil 33 ülkeden umreci kabul etmeyeceğini açıkladı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 9 Ağustos'tan itibaren yurt dışından umre ziyaretçilerinin başvurularının alınacağını açıkladı. İlk olarak ayda 60 bin kişinin umre için kabul edileceği, bu sayının kademeli olarak 2 milyona çıkarılacağı belirtildi.

İki doz aşı olanlar, durumlarını belgeyle kanıtlayacaklar

Yurt içinden ve yurt dışından umre için başvuranların, Suudi Arabistan'da onay alan korona virüs aşılarından yaptırmış olması ve aşı olduğuna dair belgeyi yanında bulundurması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, Umre ziyaretçilerinin hangi ülkelerden kabul edileceği ve sayılarına yönelik ayrıntıya ise yer verilmedi.

Hac ibadeti için yurt dışından başvuru kabul edilmemişti

Suudi Arabistan'da 23 Temmuz'da hac organizasyonunun sona ermesinin ardından 25 Temmuz'dan itibaren umre sezonu başlamıştı.

Hac ibadeti için bu yıl da yurt dışından hacı adayı kabul edilmezken, Covid-19 salgını nedeniyle yalnızca Suudi Arabistan’da yaşayan 60 bin kişiye izin verilmişti. 2019 yılında ise 2.5 milyon Müslüman, hac organizasyonuna katılmıştı.

Diyanet: Suudi Arabistan, Türkiye’den umreci kabul etmeyecek

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), yurt dışından umre ziyaretleri için başvuruların açılacağını duyuran Suudi Arabistan’ın, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul etmeyeceğini açıkladı.

Hangi ülkelerden umreci kabul edileceği ve ülkelere kaç kişilik kontenjan verileceğinin ülkelerin vaka sayılarının göz önünde bulundurularak ilerleyen günlerde netleşeceği vurgulanan açıklamada, şu an için Türkiye, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Pakistan, İran, Hindistan, Mısır ve Lübnan’ın da bulunduğu 33 ülkeden umreci kabul edilmeyeceği, bu listelerin ise ilerleyen günlerde belirli periyotlarla güncelleneceği kaydedildi.

Diyanet, konuyla ilgili yeni gelişmeler olduğunda kamuoyuyla paylaşacak.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.