Gıda Hattı

Sütlü incir tatlısı nasıl yapılır? Sütlü incir tatlısı tarifi - Sütlü incir tatlısı faydaları nelerdir?

29 Ekim 2021, 13:48
Paylaş
Sütlü incir tatlısı nasıl yapılır? Sütlü  incir tatlısı tarifi - Sütlü incir tatlısı faydaları nelerdir?
Sütlü incir tatlısı nasıl yapılır? Sütlü incir tatlısı tarifi - Sütlü incir tatlısı faydaları nelerdir? Sütlü incir tatlısı tarifi, Kütahya’nın meşhur tatlarından birisi. İncirin bolca yetiştiği yöreden yapılan bu tatlı için incir uyutması adı da verilir.

Sütlü incir tatlısı nasıl yapılır? Sütlü incir tatlısı tarifi - Sütlü incir tatlısı faydaları nelerdir? Sütlü incir tatlısı tarifi, Kütahya’nın meşhur tatlarından birisi. İncirin bolca yetiştiği yöreden yapılan bu tatlı için incir uyutması adı da verilir. Bu tatlı, hem hafif hem lezzetli hem de daha sağlıklı olması sebebiyle keyifle tüketilir. Peki, sütlü incir tatlısı nasıl yapılır? İşte 28 Ekim MasterChef 2021 Kütahya sütlü incir tatlısı tarifi, malzemeler…

Sütlü incir tatlısı, incir, süt ve cevizin muhteşem uyumu ile ortaya çıkan tatlı tam ağızlara layık bir kıvama sahip. Kütahya yöresinde evlerde çokça yapılan nefis tatlıyı sizler de evinizde kolayca yapabilirsiniz. Az malzeme ile ortaya çıkan sütlü incir tatlısı, incir uyutması adıyla da bilinir. Adım adım sütlü incir tatlısı tarifi, yapılışı için gerekli malzemeler ve püf noktası haberimizde.

SÜTLÜ İNCİR TATLISI TARİFİ İÇİN MALZEMELER

1 kg süt

10 adet kuru incir

2 kaşık nişasta

1 çay bardağı şeker(isteğe bağlı)

1 paket vanilya

SÜTLÜ İNCİR TATLISI TARİFİ NASIL YAPILIR?

Kuru incirleri sıcak su ile 15 dakika ıslatıyoruz.

Daha sonra tenceremize süt, şeker vanilya, nişastayı alıp kıvam alana kadar pişiriyoruz.

Islanan incirlerimizi blender yardımı ile püre haline getirip sütümüze ilave edip 5 dk daha kaynatıyoruz.

Sütlü incir tatlısı faydaları nelerdir?

Kaynayan sütün içerisine 3 veya 4 tane incir atın. Daha sonra incirlerle beraber 5 dk kaynamasını sağlayın. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra incirli süt karışımını robottan geçirin.
İncirler sütün içerisinde püre haline geldiğinde karışımı içebilirsiniz. En az yarım saatin sonunda kabızlık sorununa veda edeceksiniz.

İncir, göğsü yumuşattığı için bronşit ve öksürük gibi sağlık problemlerinde balgam söktürerek rahatlatır.

Öksürük İçin: İki su bardağı çiğ sütün içine iki tane kuru inciri doğrayıp sütü kaynatın. Yirmi dakika kadar bekletip süzün ve günde 2 defa bu sütten sıcak olarak için.

1-2 adet kurutuşmuş inciri 2 çay kaşığı balla birlikte sıcak suda karıştırıp çay gibi içebilirsiniz. Birkaç kullanımdan sonra boğaz ağrınız ilaçsız bir şekilde iyileşecektir.

Herhangi bir sebebten süt tüketemiyorsanız bu durumu dert etmenize gerek yok. Kuru incir meyvesi de sütün yerine geçiyor.

İncirin içerisinde yer alan kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler.
Bu nedenle süt içmeyen kişilere günde 3 adet kuru incir yemeleri tavsiye edilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.