Gıda Hattı

Süt ve süt ürünleri, osteoporoz riskini azaltıyor

20 Ekim 2014, 09:40
Paylaş
Süt ve süt ürünleri, osteoporoz riskini azaltıyor

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan uzmanlar, yaşam tarzı ve düzensiz beslenmenin tetiklediği osteoporoza yakalanma riskinin kadınlarda daha yüksek olduğunu belirttiler. Uzmanlar, osteoporoz riskinden korunmak için düzenli beslenme ve hareketle birlikte, gündü iki bardak süt içilmesi ve peynir yenilmesini önerdiler.

Sadece iki bardak süt ile...

Osteoporozun kemiklerin güçlü ve sağlam kalması için gereken kalsiyumun büyük bir kısmının kaybolması anlamına geldiğini vurgulayan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Yaşlanma, hareketsiz yaşam tarzı ve menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesinin azalması ile birlikte kemikler kendilerini yenileyemiyor. Bu dönemde kemikler her zamankinden daha fazla desteğe ve kalsiyuma ihtiyaç duyduğu için günde tüketilecek iki bardak süt ile gerekli mineral ve vitaminler vücuda alınmış olur.” dedi.

Günümüzde 50 yaş ve üstü kadınların %50’sinde menopoz ile birlikte osteoporoz belirtilerinin de görüldüğüne dikkat çeken İnanç, düzenli egzersiz yapılmasının, yeterli kalsiyum ve D vitamini alınmasının bu sıkıntının giderilmesinde önemli olduğuna değindi. İnanç, ayrıca osteoporoz ile birlikte kemiklerin hassaslaştığını ve kırılma, çatlama gibi acil müdahale gerektiren olayların sıklıkla yaşandığını, menopoz döneminde kemik taramalarının da düzenli yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Kemik erimesini önlemek için kalsiyum

Kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde en iyi önlemlerden birinin kalsiyum almak olduğunu ifade eden Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu da, düzenli peynir tüketimi ile önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan kemik erimesi riskinin azalacağına dikkat çekti.

Yetersiz kalsiyum alımında en çok çocuklukla erişkinlik arasındaki geçiş döneminde (adolesan) yer alanlar ile yaşlıların zarar gördüğünü dile getiren Garipağaoğlu, “Adolesan dönemi kemik sağlığı açısından en önemli ve kritik dönemlerden biridir. Çünkü bu dönemde alınan yeterli kalsiyum ile kemik kitlesi maksimum düzeyine ulaşabilmekte, erişkinlik döneminde kemik kitlesi korunabilmekte ve post-menapozal dönemde ise sadece kemik dokusunun kaybı yavaşlatılabilmektedir. Süt ürünleri, kalsiyumun en zengin ve biyoyararlılığı en fazla olan kaynaklardır. Yeterli ve önerilen miktarda kalsiyum tüketimi için günde en az 60 gram peynir ile iki su bardağı süt veya yoğurt yemeye özen gösterin.” dedi.

Gıdahattı.com/20.10.2014

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.