Gıda Hattı

Süt ürünleri üretimi Eylül’de arttı

13 Kasım 2018, 10:21
Paylaş
Süt ürünleri üretimi Eylül’de arttı

Süt sanayi işletmeleri tarafından Eylül ayında toplanan inek sütü miktarı artarken, bu artış koyun, keçi ve karışık sütlerden elde edilen peynirler dışında tüm süt ürünlerinde geçen yıla göre üretim artışını da beraberinde getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Eylül 2018 verilerini açıkladı.

Toplanan inek sütü miktarı geçen yıla göre arttı

Buna göre, ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı Eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre %8,1 oranında artarak 788 bin 331 tona ulaştı.

Toplanan inek sütü, Eylül 2018

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Eylül ayında bir önceki aya göre %1,4 azalırken, takvim etkisinden arındırılmış seride Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,6 artış yaşandı.

Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,4, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildi.

Düşüş gösteren tek kalem, karışık sütlerden elde edilen peynirlerde

Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 119 bin 172 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %5 artış gösterdi.

İnek peyniri üretimi 58 bin 179 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 arttı.

Eylül 2018’de üretiminde düşüş yaşanan tek ürün, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri oldu. Bu ürünlerde üretim, bir önceki yılın aynı ayına göre %13,4 azalarak bin 754 ton olarak gerçekleşti.

Yoğurt üretimi 108 bin 62 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %9,5 arttı. Ayran üretimi ise 65 bin 231 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %5,6 artış gösterdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.