Gıda Hattı

Süt üreticisine müjde: Çiğ süt destekleme primi 1 liraya yükseldi

18 Mart 2022, 12:13
Paylaş
Süt üreticisine müjde: Çiğ süt destekleme primi 1 liraya yükseldi

Tarım ve Orman Bakanlığı, pandemi süreci ve dünya piyasalarında yaşanan gelişmeler nedeniyle üreticilerin süt üretim maliyetlerinde yaşanan artışlardan etkilenmesini önlemek amacıyla, 20 kuruşluk çiğ süt destekleme primini 1 liraya çıkardı.

Bir süredir artan girdi maliyetleri nedeniyle zor durumdaki süt üreticilerine Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan prim müjdesi geldi.

Çiğ süt destekleme primi 1 liraya çıktı

Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt tavsiye satış fiyatını 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere litre başına 4,70 lira olarak duyurmuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı da, bu fiyatın üzerine litre başına 20 kuruş çiğ süt desteği verileceğini açıklamıştı.

Bakanlık, dünya piyasalarında yaşanan gelişmeler neticesinde artan üretim maliyetleri ve sürdürülebilirliğin korunması amacıyla çiğ süt desteğini, 1 Mart 2022 tarihinden geçerli olmak üzere litre başına 80 kuruş artırarak 1 liraya yükseltti.

Çiğ süt desteği 3 ayda bir yeniden değerlendirilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, süt üreticilerini korumak adına çiğ süt desteğinin üçer aylık dönemler halinde yeniden değerlendirilerek, üreticilerin korunmaya devam edileceği vurgulandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.