Gıda Hattı

Süt sektörünün gündeminde Peynir Tebliği var

25 Aralık 2015, 17:21
Paylaş
Süt sektörünün gündeminde Peynir Tebliği var

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) tarafından 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan Peynir Tebliği konusunda düzenlenen seminer, 24 Aralık’ta Ankara’da gerçekleştirildi.

setbir-peynir-seminer-www.gidahatti.comTürkiye’de süt ve et sektörünün ve bu sektörlere bağlı olan sanayinin gelişmesi için çalışmalar yürüten Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) bünyesinde yer alan Süt, Et ve Hayvancılık Komitelerinin belirlediği öncelikli konular kapsamında eğitim seminerleri düzenleniyor.

Seminerler dizisinin sonuncusu 24 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. “Süt ve Süt Ürünleri Mevzuatı ve Peynir Tebliği Bilgilendirme” ve “Gıda Sektöründe Ar-Ge Desteklemeleri” konularının işlendiği iki bölümlü seminere; SETBİR üyeleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra süt ve süt ürünleri sektörünün temsilcileri katıldı.

setbir-peynir-seminer-www.gidahatti.comEğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, 2015 yılı içerisinde ülkemizde ilk defa Peynir ile ilgili bir Tebliğ yayınlandığını ve bu tebliğle peynir sektörüne düzenleme getirildiğini söyledi. Tebliğ ile beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri gibi belli başlı peynir çeşitlerinin tanımlandığını ifade eden Zeki Ilgaz, söz konusu tebliğin yürürlüğe girmesinin, ülkemizde peynir üretiminin düzenlenmesi, merdiven altının önüne geçilmesi ve üretime standardizasyon getirmesi yanında tüketicinin korunması gibi olumlu sonuçlar doğuracağını umut ettiklerini bildirdi.

Eğitim seminerinin ilk bölümünde, 8 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği’nin getirdikleri, sektörün uyması gereken kurallar konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcisi Cengiz Alpsoy ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celalettin Koçak tarafından bilgilendirme yapıldı, sektör temsilcilerinin soruları cevaplandırıldı.

setbir-peynir-seminer-www.gidahatti.comEğitim seminerinin öğleden sonraki bölümünde ise firma düzeyinde katma değer yaratan kuruluşların Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını teşvik etmek ve bu yolla Türk sanayisinin Ar-Ge yeteneğinin yükseltilmesine katkıda bulunmak ve ülkemizin rekabet gücünün artırılmasına dönük oluşturulan TÜBİTAK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Proje Destekleri konusunda Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Özer tarafından bilgilendirme yapıldı.

Eğitim seminerlerine SETBİR Süt, Et ve Hayvancılık Komite temsilcilerinin önerdiği güncel konular doğrultusunda devam edilecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.